Sezgin Baran Korkmaz tutuklandı mı? Sezgin Baran Korkmaz nerede yakalandı?

SBK Holding'in sahibi firari Sezgin Baran Korkmaz yakalandı. Peki Sezgin Baran Korkmaz tutuklandı mı? Sezgin Baran Korkmaz nerede yakalandı.

Genel 19.06.2021 - 23:56 20.06.2021 - 00:13 Volkan Arık

Yurtdışında firari olarak bulunan SBK Holding'in sahibi Sezgin Baran Korkmaz yakalandı. Korkmaz'ın avukatı Mehmet Demir yaptığı açıklamada ABD'nin talebi üzerine Korkmaz’ın Avusturya'da tutuklandığını söyledi. Demir açıklamasının devamında yargılama sürecinin Avusturya'da devam edeceğini belirtirken Türkiye'nin de iade talebi bulunduğunu dile getirdi.

SGK Holding'in sahibi Sezgin Baran Korkmaz ABD'de hakkında yürütülen soruşturmanın Türkiye'ye saçılması sonrasında yurt dışına kaçmıştı. Gelen son dakika bilgisine göre Sezgin Baran Korkmaz Avusturya'da ABD'nin talebi üzerine tutuklandı. Sözcü Gazetesinden İsmail Saymaz'ın yaptığı habere göre Korkmaz'ın avukatı açıklama yaparak müvekkilinin tutuklandığını duyurdu.

SEZGİN BARAN KORKMAZ NEDEN ARANIYORDU?

Sezgin Baran Korkmaz hakkında ABD Utah Federal Savcılığı, mahkemeye başvurarak Türkiye'deki varlıklarının ABD tarafından geri alınmasını talep etmişti. Kingston kardeşlerin ABD hazinesini Dolandırarak yarım milyar dolar civarında teşvik elde ettikleri ve en az 132 milyon doların Türkiye'ye gönderildiğinin görüldüğü ifade edilmişti. Kardeşler mahkeme sürecinde haftalar boyunca şahitlik yapmış ve suçlarını itiraf ederek mahkum olmuşlardı.

sezgin-baran-korkmaz-tutuklandi-mi-sezgin-baran-korkmaz-nerede-yakalandi-2

SEZGİN BARAN KORKMAZ’IN ŞİRKETLERİNE YATIRIM YAPTILAR

Kingston kardeşlerin 2014-2018 yılları arasında Türkiye'ye gönderilen paraları ile SBK’nin kontrolünde ilaç İnşaat ve teknoloji başta olmak üzere birçok farklı yatırım yaptığı ve şirketler aldığı tespit edildi. Aynı davada sanık olan ve Sezgin Baran Korkmaz ile Kingston kardeşleri tanıştırdığı ve iş birliği yaptığı iddia edilen Lev Dermen de suçlu bulunmuştu. 

TÜRKİYE'DE DE DAVA AÇILDI

ABD'de açılan davaların ardından 132 milyon dolar kara para aklandığı iddialar üzerine Sezgin Baran Korkmaz hakkında Türkiye'de de dava açıldı. Davanın ilk duruşması geçtiğimiz ay yapılırken hakkında yakalama kararı bulunan Sezgin Baran Korkmaz yurt dışında olduğu için katılmamıştı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@