SGK 1600 TL çocuk yardımı veriyor! 10 yaş altı çocuğu olanlar bu ödemeyi kaçırmasın. Başvurular açıldı, son tarih...

Devlet yardımı ödemeleri özellikle son yıllarda vatandaşlar için çok daha önemli hale geldi. SGK devlet yardımı kapsamında vatandaşlara çocuk yardımı ödeneceğini duyurdu. Başvuru şartları ve detaylar

Ekonomi 30.10.2021 - 11:15 30.10.2021 - 11:15 Volkan Arık

SGK 1600 TL çocuk yardımı veriyor! 10 yaş altı çocuğu olanlar bu ödemeyi kaçırmasın. Başvurular açıldı, son tarih verildi! Özellikle koronavirüs salgını ile mücadele sürecinde birçok vatandaş işini kaybetti birçok vatandaş işyerini kapatmak zorunda kaldı. Bu süreçte devletin verdiği sosyal yardım ödemeleri daha da bir önemli hale geldi. Nakit para sıkıntısı yaşayan vatandaşlar 1100 TL pandemi desteği ödemesi ile birlikte rahat bir nefes alırken özellikle çocuğu olanları rahatlatacak güzel haber de SGK tarafından verildi. SGK 10 yaş altı çocuğu bulunanlara 1600 TL çocuk yardımı ödemesi verecek. Başvurular nasıl yapılacak soru işareti kimler çocuk yardımı parası alabilir?

Koronavirüs salgını ile mücadele sürecinde Ülkemizde devlet yardımları vatandaşlar için oldukça önemliydi. Dar gelirli olan yardıma muhtaç olan milyonlarca vatandaş devletin sağladığı pandemi yardımı ödemeleri sayesinde rahat bir nefes aldı. Maddi sıkıntılar hala bitmedi. Hem hala devam eden koronavirüs salgını hem de. Enflasyon rakamları nedeniyle vatandaşlar geçilmekte güçlük çekiyorum yok da bu nedenle devletin sağladığı pandemi destek ödemeleri daha yakından takip ediliyor. Bir söyle pandemi yardımı hala devam ediyor. Ama bunun yanında SGK tarafından yapılan duyuruda 10 yaş ve altı çocuğu olan ailelere 1600 TL çocuk yardımı ödemesi yapılacağı açıklandı. Peki çocuk yardımı nasıl alınır? çocuk yardımı başvurusu nasıl yapılır?

sgk-1600-tl-cocuk-yardimi-veriyor-10-yas-alti-cocugu-olanlar-bu-odemeyi-kacirmasin-basvurular-ac-1

SGK ÇOCUK YARDIMI ÖDEMESİ YAPACAK

SGK çocuk yardımı alabilmek için öncelikle aileleri muhtaçlık belgesi alması gerekiyor. Dar gelirli olduğunu kabul eden ve yardıma muhtaç olduğunu belgeleyen ailelere 1100 TL pandemi destek ödemesi yapılacak ve Buna ek olarak 10 yaşına kadar çocukları olması durumunda 500 TL de SGK dan ayrı ödeme yapılacak. Özellikle çocukların okul masrafları için yapılacak olan bu ödemeleri alabilmek tamamen gelir durumuna bağlı. Yani hane içinde kişi başına düşen gelir Asgari ücretin üçte birinden az ise muhtaçlık belgesi alarak bu Ödeme için başvuru yapabilirsiniz.

sgk-1600-tl-cocuk-yardimi-veriyor-10-yas-alti-cocugu-olanlar-bu-odemeyi-kacirmasin-basvurular-ac-2

BAŞVURULAR E-DEVLET’TEN YAPILIYOR

SGK çocuk yardımı başvuruları ise e-devlet üzerinden yapılıyor. Aynı zamanda pandemi destek ödemesi başvurularını da e-devlet‘ten Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sekmesi altından tamamlayabilirsiniz. Pandemi yardımı faz 3 ödeme başvuruları hala kabul ediliyor. 10 yaşına kadar okula giden Çocuğunuz varsa hem pandemi yardımı formunu doldurabilir hem de SGK çocuk yardımı için başvuru yapabilirsiniz. 1100 TL pandemi yardımına ek olarak 500 TL çocuk yardımı alarak 1600 TL devlet yardımı ödemesi imkanına kavuşabilirsiniz.

sgk-1600-tl-cocuk-yardimi-veriyor-10-yas-alti-cocugu-olanlar-bu-odemeyi-kacirmasin-basvurular-ac-3

PTT'DEN ÖDEMEYİ KULLANABİLİRSİNİZ

Pandemi yardımı ödemeleri sırasında genellikle vatandaşlardan IBAN numarası isteniyor. Ancak IBAN numarası bulunmayan hatalı yada eksik bilgi veren vatandaşlar ödemelerini PTT aracılığı ile tahsil edebiliyor. Bilgileriniz eksik yada hatalı olursa üzülmeyin PTT aracılığı ile de paraları tahsil etmek mümkün.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@