SGK'nın askerlik ve doğum borçlanmalarındaki güncel prim tutarları merak edildi. 2022 yılı sona eriyor ve 2023 yılında prime gelecek zamla ilgili detaylar aktarıldı. Askerlik ve doğum borçlanması en düşük prim kaç TL olacak? Asgari ücret zammıyla birlikte sigorta primleri de zamlanıyor.

Parasını çekmeyen veda etsin! Bankadaki hesaplar kapanıyor Parasını çekmeyen veda etsin! Bankadaki hesaplar kapanıyor

SGK'dan emekli olmak isteyenlerin ilk başvurdukları şeylerden biri prim borçlanması oluyor. Öyle ki askerlik ve doğum borçlanması neticesinde emekli olan pek çok vatandaş bulunmakta. Analık borçlanması olarak da geçen doğum borçlanmasında prim zammı yapıldı mı? Her iki borçlanma türünde de asgari ücret zammı etkili olacak.

En Düşük Borçlanma Primi Kaç TL?

Şu an için zam öncesi en düşük borçlanma primi 69 TL olarak belirtildi. En yüksek prim ise 517 TL olarak açıklandı. Prim borçlanmasına yakın zaman sonra zam gelecek. Asgari ücrete yapılacak %30'luk zamda en düşük prim 89 TL'ye yükselecek. Eğer asgari ücrete yapılan zam %40'ı bulursa da 96,6 TL'lik bir ödeme sizleri bekliyor olacak.

Asgari Ücret Yüzde Kaç Zamlanacak?

Beştepe'de Cumhurbaşkanı Erdoğan önderliğinde bir araya gelecek yetkililer, asgari ücret zammını da masaya yatıracak. Bu noktada hem işveren hem de işçileri memnun edecek yüzdelikte bir zam bekleniyor. Toplantı sonrası açıklama Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından gerçekleştirilecek. Güncel gelişmeleri ise sizler ile paylaşmayı sürdüreceğiz. Asgari ücretteki zam gelişmesi bir yana SGK'dan emekli olmak isteyenlerin ödemesi gereken sigorta primi de bu sayede kesinleşecek.

sigortabroçlanma

2023 Asgari Maaşı %50 Artar mı?

Eğer 2023 yılı için belirlenecek asgari maaşa %50 zam yapılır ise primler de bundan etkilenecektir. Sigorta primleri en düşük 103.5 TL olacak. En yüksek ise 775 TL olarak karşımıza çıkacak. Sigorta primlerindeki son dakika gelişmeleri bu şekildedir. 

2022 Askerlik Borçlanması Kaç TL?

2022 yılı itibarıyla 69 TL'den hesaplanan askerlik sigorta prim borçlanması, aylık 2070 TL ve yıllık 24.847 TL'dir. Elbette bu miktarlar ortalamadır. Dolayısıyla eğer 540 gün askerlik sigorta primi borcunuz var ise ortalama 37.270 TL ödeme yapmalısınız. e-Devlet'ten indireceğiniz başvuru formunu doldurarak SGK'ya elden veya posta aracılığıyla vermelisiniz.