SGK az önce duyurdu! Emekli bayram ikramiyeleriyle ilgili son dakika yeni gelişmeler yaşanıyor. Yüz binlerce kişi bu imkandan faydalanacak…

SGK az önce yüzbinlerce kişiyi ilgilendiren bir duyuru yayınladı. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan açıklamada Memuriyetten çıkarılan yüzbinlerce kişinin ödenmeyen emekli ikramiyeleri ile ilgili önemli gelişmeler olduğu bildirildi. Sosyal Güvenlik Kurumu yönetim kurulu, emekli ikramiyeleri ödenmeyen ve Danıştay'ın bu konuda verdiği kararlar doğrultusunda hak kazanan eski memurların ikramiyelerinin ödenmesine karar verdi.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan son dakika açıklamasına göre KHK ile kamudan ihraç edilen ve çeşitli sebeplerle memurluktan çıkarılanlara ödenmeyen ikramiyeler konusunda önemli kararları duyurdu. Emekli Sandığı Kanunu’na göre, emekli ikramiyeleri Memuriyetten Kıdem tazminatına hak kazanacak şekilde ayrılanlara ödeniyordu. Ancak bu kişilerin de ikramiye alabilmeleri için dava açmaları gerekiyordu. Özellikle son yıllarda Danıştay SGK aleyhine kararlar vermeye başladı. SGK yönetim kurulu ise söz konusu davalarda avukatlık ücreti, yasal faiz ve yargılama giderlerinin artması üzerine yeni bir karar aldı. 4 Ocak 2022 tarihinde oybirliği ile alınan karara göre SGK yönetim kurulu artık emekli ikramiyesine hak eden Memurlara ihraç edilmeleri halinde ikramiyeleri ödeyecek.

Hizmet süreleri yeterli olana ikramiyeler ödenecek

6 Ocak 2027 tarihinden sonra birleştirilmiş hizmet süreleri üzerinden malullük aylığı bağlananlar, memuriyetleri göreve son verilme, kamu görevinden çıkarılma, meslekten çıkarılma ya da resen emekliye sevk edilme gibi nedenlerden sona erenler hizmet süreleri yeterli olmaları durumunda emekli ikramiyelerini alabilecek. SGK, açıklamasında artık bu kişilerin memuriyetlerinin Kıdem tazminatına hak kazanacak şekilde sona erip ermediğine bakmayacak.

PTT üzerinden yardım parası ödemeleri yatacak! Son dakika... PTT üzerinden yardım parası ödemeleri yatacak! Son dakika...

Emekli aylığı bağlanmadan vefat edenlerin durumu

Herhangi bir sebepten dolayı kamudan ihraç edildikten sonra hayatını kaybedenlerden 8 Eylül 1999 tarihinden önce çalışmaya başlayan ve kamuda hizmet süresini kadınlarda 20 yıl erkeklerde 25 yıl tamamlayan hak sahiplerine de emekli ikramiyesi ödenecek. Bu kişilerin emekli ikramiyeleri yasal hak sahiplerine verilecek.