SGK başvurana 6.000 – 12.000 TL ödeme yapıyor! Zaman aşımı var, süreyi kaçıranların başvuruları reddediliyor!

SGK vatandaşların banka hesabına para yatırıyor. Kaçıranlar bu hakkı kaybediyor o nedenle başvuru süresine uymak gerekiyor.

Ekonomi 15.09.2021 - 11:00 15.09.2021 - 11:01 Volkan Arık

SGK başvurana 6.000 – 12.000 TL ödeme yapıyor! Zaman aşımı var, süreyi kaçıranların başvuruları reddediliyor! Başvuru yapan vatandaşların hesabına SGK tarafından toplu ödeme yapılıyor. Paralar banka hesabına yatıyor. Ancak SGK’dan toplu ödeme alabilmek için daha öncesinde pirim ödemesi yapmış olmak ve tabii ki başvuru yapmak gerekiyor. Başvuruların ise süresi var süreyi kaçıran vatandaşlar bu haklarından yararlanamıyor. Peki SGK toplu ödeme almak için ne yapmak gerekiyor? Ne zaman ve nereye başvuru yapmak gerekiyor?

SGK müdürlüklerine yazılı olarak başvuru yapan vatandaşlara 6000 TL nakit ödeme yapılıyor. Vatandaşlar başvuru yaptıktan sonra takip işlemlerini ise e-Devlet girişi yaptıktan sonra sürdürebiliyor. Peki başvuru yapanlar SGK’dan ne kadar toplu ödeme alabilecek? Toplu ödeme almak için şartlar neler? Kimler SGK toplu ödeme alabilir?

sgk-basvurana-6000-12000-tl-odeme-yapiyor-zaman-asimi-var-sureyi-kaciranlarin-basvurulari-redded-3

EN AZ 6000 TL ÖDEME YAPILIYOR

Sosyal güvenlik kurumu, anne ya da babasını kaybetmiş olan herkese başvuru yapmaları durumunda yetim aylığı bağlıyor. Yetim aylığı alan vatandaşlar için aynı zamanda toplu ödeme imkanı da bulunuyor. En az 6000 TL olarak yapılan toplu ödemeler daha önce sigortalı olarak çalışan ve prim Ödemiş olan kişilerin çocuklarına veriliyor. Çalışan ve bu sırada vefat eden kişinin kız çocuğu bu haktan evlenene kadar yararlanabiliyor kız çocukları için herhangi bir yaş sınırı aranmıyor. Yetim aylığı alan ve bu sırada evlenen kız çocuklarının aylıkları evlendikten sonra kesiliyor. Erkek çocuklarda ise yetim aylığı 18 yaşına kadar veriliyor. Ancak erkek çocuğun eğitime devam etmesi durumunda yetim aylığı 24 yaşına kadar ödenmeye devam ediyor.

ÇEYİZ PARASI DESTEĞİ VERİLİYOR

Ayrıca Sosyal güvenlik kurumu tarafından kız çocukları yetim aylığı sırada evlenmeye karar verirlerse çeyiz parası ödemesi yapılıyor. Evlenme ödeneği olarak da bilinen bu ödemeler iki yetim maaşı olarak hesaplara geçiriliyor. Çeyiz parası tutarı vefat eden kişinin son maaşına göre farklılık gösteriyor o nedenle net bir tutar yok herkes farklı ödemeler alıyor.

sgk-basvurana-6000-12000-tl-odeme-yapiyor-zaman-asimi-var-sureyi-kaciranlarin-basvurulari-redded-2

KADINLARA 24 AYA KADAR PEŞİN PARA ÖDENİYOR

Yetim aylığı kadınlar evlendikleri sırada mağdur olmamaları için aldıkları yetim maaşı 12 aylık ya da 24 aylık olacak şekilde peşin ödeniyor. Özellikle evlilik giderlerinin karşılanması için yapılan bu ödemeler çeyiz parası olarak geçiyor. Ödemelerden faydalanmak isteyenlerin Sosyal güvenlik kurumu müdürlüklerine dilekçe vermeleri gerekiyor. Dilekçe verenler bu haktan yararlanırken unutan ya da başvurmayanlar hakkını kaybediyor.

ÇEYİZ PARASI KAÇ TL OLARAK VERİLİYOR?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi yetim aylığı olan kişilerin çeyiz parası maaşına göre farklılık gösterebiliyor. Örneğin 500 TL yetim aylığı alanlar 4A ya da 4 B sigortalı olmaları halinde 12.000 TL Çeyiz parası alırken 4B sigortalı olanlar 500 TL yatırım yetim aylığı almaları halinde 6000 TL çeyiz parası alıyor.

sgk-basvurana-6000-12000-tl-odeme-yapiyor-zaman-asimi-var-sureyi-kaciranlarin-basvurulari-redded-1

ÇEYİZ PARASI BAŞVURUSU NE ZAMAN YAPILIR?

Evlenme deneyi olarak bilinen çeyiz parası Sosyal güvenlik kurumu müdürlükleri tarafından veriliyor. Müdürlüklerinin yoğunluğuna göre çeyiz parası ödeneklerinin hesaba aktarılma süresi değişebiliyor. Başvuru işlemleri ise beş yıl içinde yapılıyor. Yani evlenme ödeneğini beş yıl içinde almayanların ödemesi zamanaşımına uğruyor ve ödeme alınamıyor. Daha sonra başvuru yapanların başvuruları zamanaşımı nedeniyle reddediliyor. Yetim aylığı alan kadınlar bu nedenle evlendikten sonra beş yıl içinde çeyiz parası için başvuru yapmak zorunda.

SGK ÇEYİZ PARASI BAŞVURU ŞARTLARI

Çeyiz parası Almak için başvuru şartları bulunuyor. Öncelikle başvuru yapan kişinin anne ya da babasından yetim aylığı alıyor olması şartı aranıyor. Yetim aylığını hangi sigorta kolundan aldığınız ise fark etmiyor. Yetim aylığı alan sadece kadınlar evlilik ödeneğinden faydalanabiliyor. Çeyiz parası almak için başvuru yapan kişinin ilk evliliği olması şartı aranıyor. Son olarak ise geçim aylığının 2008 yılının onuncu ayından sonra bağlanmış olması gerekiyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@