SGK başvuru yapana anında ödüyor! Yıl fark etmiyor, 917 TL hesaba geçiyor. Sigorta girişi olan herkes başvuru yapabilir. Sosyal Güvenlik Kurumu, sosyal devlet anlayışının bir getirisi olarak başvuru yapan vatandaşlara destek ödemeleri veriyor. Bunlardan biri de cenaze yardımı. Vefat eden sigortalının yakınlarına yapılan ödemeler geçtiğimiz yıl 801 TL olarak veriliyordu. 2021 yılında ise ödemeler 917 TL olarak yapılmaya başlandı. Ödemeler başvuru koşuluyla gerçekleşiyor ve yıllar geçse de fark etmiyor. Cenaze yardımı almak için çalışıyor olma şartı da aranmıyor. Sadece vefat eden kişinin sigorta girişinin olması yetiyor. İşte başvuru detayları…

Sosyal Güvenlik Kurumu, sigortalı bir kişinin vefat etmesi halinde yakınlarına belirli şartlar doğrultusunda cenaze yardımı ödemesi yapıyor. Yardım ödemesi için yıl fark etmiyor, vefat eden kişinin sigorta girişinin olması yetiyor. Başvuruya göre verilen ödemeler geçtiğimiz yıl 801 TL olarak veriliyordu. 2021 yılında ise 917 TL olarak ödeme yapılmaya başlandı. Başvuru için bazı şartlar da bulunuyor. Başvuruyu öncelikle vefat eden kişinin nikahlı eşi ve çocukları yapabilirken, eğer yoksa anne ve baba da başvuru yapabiliyor.

sgk-basvuru-yapana-aninda-oduyor-yil-fark-etmiyor-917-tl-hesaba-geciyor-sigorta-girisi-olan-herk-2

SGK CENAZE YARDIMI NEDİR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bütçesinden ödenen cenaze yardımı, sigortalıyken vefat eden kişinin cenaze masraflarının karşılanması amacıyla verilen ödenektir. Sigortalı olarak çalışan ve bir yılını tamamlayan ya da yaşlılık maaşı alan kişilerin yakınları bu ödenek için başvuru yapabiliyor. Yapılan ödeme cenaze defin işlemleri sırasında çıkabilecek masrafların karşılanması için veriliyor.

sgk-basvuru-yapana-aninda-oduyor-yil-fark-etmiyor-917-tl-hesaba-geciyor-sigorta-girisi-olan-herk-3

CENAZE YARDIMI BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Cenaze yardımı alabilmek için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenen şartların yerine getirilmesi gerekiyor.  Bu şartlar ise şöyle;

Meslek hastalığı ya da iş kazası yüzünden vefat etmek,

Malulen emekli ya da sürekli iş görmemezlik raporu olmak,

Yaşlılık aylığı alıyor olmak,

Vefat eden kişi adına en az 360 gün sigorta primi ödenmiş olması.

sgk-basvuru-yapana-aninda-oduyor-yil-fark-etmiyor-917-tl-hesaba-geciyor-sigorta-girisi-olan-herk-1

KİMLER CENAZE ÖDENEĞİ ALABİLİR?

Yukarıda sayılan koşulları taşıyan sigortalı hayatını kaybettikten sonra öncelikle sigortalının nikahlı eşi ve çocukları cenaze yardımı için başvuru yapabilir. Eğer yoksa sigortalı kişinin anne ya da babası da cenaze yardımı ödeneği için başvuru işlemlerini gerçekleştirebilir.

CENAZE YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Cenaze yardımı başvurusu il merkezlerinde bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla yapılmaktadır. Cenaze ödeneği başvurusu hemen yapılmak zorunda değildir.  Cenazeden sonra 5 yıl içerisinde gerekli kurumlara başvuru yapmak mümkündür. Cenaze yardımı almaya hakkınız olup olmadığını sorguladıktan sonra başvuru işlemlerini yapabilirsiniz. Cenaze yardımı sorgulama işlemleri e-devlet üzerinden de yapılmaktadır. TC kimlik no ve şifrenizle e-devlet girişi yaptıktan sonra Şahıs Ödemeleri Sorgulama ekranından cenaze yardımı ödeme işlemlerini sorgulayabilirsiniz.