SGK bugün yaptığı açıklama ile erken emekli olmak isteyenler için bombayı patlattı. 10, 15, 25 yılla anında erken emekli olun. İşte haberimizde yer alan detaylar...

Ülkemizde her geçen gün genç ve çalışan nüfus oranı artıyor. Bu durumu dengelemek amacı ile emeklilik oranının da aynı oranda artması gerekiyor. Emeklilik çalışmaya başlanılan yaşa ve yıl aralığına göre değişkenlik gösteriyor. 10, 15 ve 25 yıl ile emekli olma durumları farklılık gösteriyor. Hastalık ve iş gücü kaybı durumunda malulen emekli olunuyor ama bu durumda da bazı şartlar mevcut.

 2000 2012 Arası Yaş Şartsız Emeklilik

Bu yıllar arasında yaş şartsız emekli olmanın tek yolu malulen emekliliktir. Malulen emekli olmak demek herhangi bir sağlık sorununda dolayı çalışma gücünün en az yüzde 60’ını kaybetmek demektir. Çalışan personeller iş gücünü kaybederse SGK yaş şartsız emeklilik veriyor. Ancak bu emeklilik için de bazı koşulların yerine getirilmiş olması gerekiyor.

10 Yılla Emeklilik Formülü

 1800 gün SGK primi yatırmış olanlar 10 yıl çalışma süresi ile emekli olabilir. Ancak bu durumun bazı koşulları bulunmaktadır. Eğer kişi 1800 gün prim yatırmışsa ve 10 yıl çalışma süresi bulunuyor ise yüzde 60 iş gücü kaybı durumunda malulen emekli olabilir. Burada 10 yılla emekli olmayı isteyenlerin karşınıza farklı seçenekler çıkmaktadır!

 15 Yılla Emeklilik Formülü

 15 yıl ve 3600 gün prim ödemesi ile emekli olunabilmesi için 1999 senesi öncesinde işe başlanmış olması gerekiyor. 1999 senesi Eylül ayından önce sigorta başlangıcı olanlar 15 sene çalışma ve 3600 gün prim ile iş gücü kaybı yaratan hastalık durumunda emekli olabiliyor.

25 Yılla Emeklilik Durumu

 2002 yılından daha sonraki bir tarihte sigortalılık süreci başlayan çalışanların 25 sene çalışması gerekiyor. 4500 gün prim ve 25 yıl sigortalılık şartları ile malulen emekli olabiliyorlar. 2002 yılının Mayıs ayından itibaren işe girilmiş olması gerekiyor.

PTT üzerinden yardım parası ödemeleri yatacak! Son dakika... PTT üzerinden yardım parası ödemeleri yatacak! Son dakika...

10, 15 ve 25 yıllık emeklilik hesapları çalışma süreleri ve yatırılan prime göre bu şekilde değişiyor. En önemli şart erken emekliliğe yol açacak sağlık sorununun yeterli gün SGK primi yatırdıktan sonra ortaya çıkması. Yeterli gün boyunca yatırılan prim burada önemli rol oynuyor.