SGK Bugün Duyurdu! 10 Yıl Çalışan Anında 2500 TL Ödeme Alabilecek Başvuru Yetiyor

SGK'dan büyük müjde geldi! Erken emeklilik bekleyenler için SGK'dan malulen emeklilik açıklaması!

Ekonomi 14.09.2021 - 23:02 14.09.2021 - 23:02 Berkay Keskin

10 hizmet yılını sigortalı olarak dolduran ve 1800 prim günü ödemesi yapan vatandaşlar 2500 TL'ye kadar aylıkla emekli olabilecekler. Başvuru yapanlar anında emekli olabiliyor! SGK erken emeklilik müjdesi ve 2500 TL maaş detayları haberimizde sizlerle...

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) erken emeklilik bekleyenler için müjdeli haberi duyurdu. SGK tarafından yapılan açıklamada belirli şartlarda erken emekli olarak 2500 TL emekli aylığı bağlanabilmesinin detayları paylaşıldı. Peki kimler erken emekli olabilir? SGK erken emeklilik müjdesinden yararlanarak 2500 TL'ye kadar emekli aylığı almaya hak kazanabilirsiniz. Bilindiği üzere en düşük emekli maaşı 1.500 TL'ye yükseltilmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından verilen bu müjde sonrası erken emeklilikten yararlanan vatandaşlar da 1500 TL ila 2500 TL aralığında emekli aylığı alabilecekler! SGK erken emeklilik konusunda malulen emeklilik ile ilgili bilinmesi gerekenleri paylaştı! Bu çerçevede 10 yıl süresince sigortalı olarak çalışan ve meslek hastalığına sahip olan bir kişi, 1800 prim gününü doldurmuş ise derhal emekli edilebiliyor. Peki malulen emeklilik nedir? Hangi hastalıklar malulen emeklilik kapsamındadır? Kimler erken emekli olabilir? Başvuru nasıl ve nereye yapılır? Tüm detaylarıyla haberimizde sizler için hazırladık.

SGK Malulen Emeklilik Kapsamındaki Hastalıklar

SGK her tür hastalığı meslek hastalığı olarak kabul etmiyor ve bu nedenle sadece sayılan hastalıkları bulunan vatandaşlar, belirli şartları yerine getirmeleri halinde malûlen emeklilik imkanından faydalanabiliyorlar. Son dönemde sıklıkla araştırılan malûliyet kapsamındaki hastalıklar ise;

Parkinson sendromu,
Serebral palsi,
Demans,
Beyin tümörleri,
Multiple Skleroz (Ms),
Anemi,
Karaciğer sirozu,
Denge bozukluğundan kaynaklı tek başına ayakta duramama haliyle birlikte yaşanan işitme kaybı,
Görme azlığı,
Retina kanamaları,
Uzuv kayıpları,
Organ nakilleri,
Behçet hastalığı,
Gastrointestinal kanamalar,
Tüberküloz,
AIDS,
Zeka gerilikleri (IQ 50 ve altı),
Şizofreni ve bipolar bozukluklar

olarak sayılmaktadır. Bu hastalıkları bulunan vatandaşlar, 10 yıl hizmet süresini sigortalı olarak geçirmiş ve 1800 prim gününü doldurmuş olmak şartlarını sağlayarak malulen emekli olabiliyorlar.

Malulen Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yukarıda sayılan hastalıkları bulunan vatandaşlar, bu rahatsızlıklarını en yakın tam teşekküllü sağlık kuruluşundan alacakları bir rapor ile tespit ettirmelidirler. Sağlık raporu ile %60 ve üzeri engelliliği bulunan vatandaşlar, SGK'dan erken emeklilik hakkı talep edebilmektedirler. SGK, malulen emeklilik için bir takım evraklarla başvuru şartı aramkatadır. Bu çerçevede, SSK'lı veya Bağ-kur'lu olanların malulen emekli olabilmek için gelir talep belgesi, SGK işten ayrılış bildirgesi ve maluliyet durumunu gösterir sağlık raporunu SGK'ya sunmaları gerekmektedir.

Malulen Emekli Olan Kişi Ne Kadar Emekli Maaşı Alabilir?

En düşük emekli maaşlarının 1.500 TL'ye yükseltilmesinin ardından malulen emekli olan bir çalışan da en az 1.500 TL emekli aylığı alabilecektir. Primleri asgari ücretten ödenen 4A ve 4B'liler malulen emekli olarak 1.500 TL emekli aylığı alacaklardır. 4C'li yani memur iken meslek hastalığına yakalananlar ise 2.500 TL malulen emeklilik aylığına hak kazanabileceklerdir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@