SGK Çalışana Emekliye Memura Öğrenciye Toplu Para Ödemesi Yapıyor! Pek Çok Kişi Bilmiyor Başvuru Şart

SGK asgari ücretli çalışanlara, emekliye, memura, öğrenciye, milyonlarca kişiye toplu para ödemesi yapıyor! SGK'dan milyonlarca kişiye toplu para müjdesi.

Ekonomi 25.08.2021 - 08:51 25.08.2021 - 08:51 Berkay Keskin

Pek çok kişi bilmediğinden başvurmuyor ve almıyor. Sadece başvuru şartı var! Peki SGK'dan toplu para ödemesi nasıl alınır? Ne kadar ödeme alabilirim? SGK'dan toplu para ödemesi için başvuru nasıl ve nereye yapılır? SGK Toplu para iadesinde şart nedir, kimler başvuru yapabilir? Tüm bu soruların yanıtları ve SGK'dan toplu para ödemesinin tüm detayları haberimizde sizlerle...

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)'dan vatandaşa müjde! Emekli, memur, öğrenci, çalışan kısacası herkes SGK'dan toplu para ödemesi alabilecek. SGK'dan toplu para ödemesi yapıldığını pek çok kişi bilmiyor ve başvuru yapmıyor. Haliyle başvuru yapılmadığı için de ödeme alınamıyor. Ancak şartları taşıyıp başvuru yapan herkes SGK'dan toplu para iadesi alabiliyor. SGK'dan emeklilik bekleyip sigorta prim günündeki eksiklik nedeniyle emekli olamayanlara sevindiren haber geldi. SGK'dan toplu para iadesi! Peki kimler SGK'dan toplu para iadesi alabilir? SGK'dan toplu para iadesi almak için şartlar nelerdir? Başvuru nasıl ve nereye yapılır? Sgk ne kadar ödeme yapıyor? Toplu para iadesinin tutarı ne kadar? Bu soruların yanıtlarına haberimizde sizler için yer verdik.

SGK'dan Emekliye, Öğrenciye, Memura, Asgari Ücretliye Toplu Para Ödemesi

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), milyonlarca kişiye toplu para iadesi yapıyor. SGK'ya başvuru yaparak sizler de toplu para ödemesi alma hakkınızın olup olmadığını öğrenebilir ve Kurumdan yüksek meblağlarda toplu para ödemesi alabilirsiniz. SGK'dan toplu para iadesi ancak bazı şartları taşımanız halinde yapılacaktır. Şöyle ki SGK, toplu para iadesini emekli olmayı bekleyip mevzuatta aranan şartları tamamlayamadığı için emeklilik hakkı elde edemeyen vatandaşlara yapmaktadır. Emeklilikte yaş şartını tamamlayıp yani yaşı doldurup hizmet yılı veya sigorta prim ödeme gün sayısı şartını tamamlayamayan vatandaşlar SGK'ya müracaat ederek ödedikleri primlerin bir bölümünü iade alabiliyorlar. Ancak en önemli şart, yukarıda da belirtildiği üzere SGK'ya başvuruda bulunmak! Toplu para iadesi için başvuru yapılmaması halinde SGK tarafından ödeme yapılmıyor.

Kimler SGK'dan Toplu Para Ödemesi Alabilir?

SGK, şartları taşıyan vatandaşlara toplu prim iadesi yapmaktadır. Bu çerçevede; uzun süreler boyunca sigortalı olarak iş hayatında çalışıp sigorta prim ödemelerini yatıran vatandaşlar SGK'dan toplu para ödemesi alabilmektedirler. Emeklilik hakkını elde edemeyip, emeklilikte yaş şartını tamamlayan ve hizmet yılı şartını da taşıyan vatandaşlar, eksik primleri nedeniyle ödedikleri tüm primleri iade alabilmektedirler. Örneğin emeklilikte yaşını ve erkeklerde 25 yıl ve kadınlarda da 20 yıllık hizmet süresini tamamlayıp sadece prim ödeme gün sayısı şartını dolduramadığı için emekli olamayan bir vatandaş, SGK'ya başvuruda bulunarak tüm primlerini toplu şekilde iade alabilmektedir. 

Başvuru Nasıl Yapılır?

SGK'dan toplu para iadesi alabilmek için en önemli şart bizzat ve şahsen SGK'ya başvuruda bulunulmasıdır. SGK İl-İlçe müdürlüklerine bizzat, dilekçe ile müracaat ederek başvuru yapmanız gerekmektedir. SSK'lılar, 2008 yılı öncesinde kendi adlarına ödenen işçi-işveren primlerini, 2008 yılı sonrasında ise yalnızca işçi primlerini iade alabilmektedirler. Bağ-Kur'lu vatandaşlar ise yatırdıkları tüm primleri, emeklilik hakkı elde edemediklerinden ötürü toplu olarak iade alabilmektedirler.

SGK Toplu Para Ödemesi Nasıl Gerçekleşir?

SGK'ya dilekçe ile yaptığınız başvurunuz kısa sürede Kurum Müfetttişleri ve yetkililerce incelenir. Ardından şartları taşımanız halinde SGK tarafından toplu para iadesi dilekçenizde belirttiğiniz yahut sistemde kayıtlı olan banka hesabınıza IBAN üzerinden yatırılır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@