Sosyal Güvenlik fonlarını hesaba yatırıyor. 24 aylık ödemeler desteklenmektedir. SSK ve BAĞ-KUR sigorta şubeleri aracılığıyla yardımlar artıyor.

Dolayısıyla 2.000 lira alan bir kişi 48.000 lira evlilik yardımı alma imkanına sahiptir. Sandığından yetim aylığı alanlar, aylığın 12 katı olarak hesaplanır. 
2 bin yetime, sandıktan 24 bin lira emekli maaşı verilecek. Evlilik ödeneği, yetim aylığının yatırıldığı hesaba yatırılır. Evlilik ödeneğinden sadece SSK Sandığı değil, BAĞ-KUR’dan yetim aylığı alanlar da yararlanabiliyor. Evlilik ödeneği, iki yıllık erken emeklilik ödeneğinin toplamı olan anne veya babadan alınan geliri ifade eder. Dul ve yeniden evlenmiş kişiler bu yardımdan ikinci kez yararlanamazlar.

En yoğun evlilik sezonunun başlamasıyla birlikte sosyal güvenlik kurumu, gençlerin evlilik hazırlıklarını kolaylaştırmak için "evlilik ikramiyesi ve ödeneği" verildiğini duyurdu. Temmuz ayında memur, dul ve yetim maaşları emekli sayısıyla birlikte artacak. Bu artışla birlikte evlilik ödeneği de artacaktır. SGK, dul ve yetim emeklilere evlendikten sonra verilen e-devletten evlilik yardımı başvurusu yapılabileceğini söyledi. Evlilik yardımı için sigortalılık ve yaş sınırı yoktur. Evlilik ödeneğinden sadece SSK veya sandıktan emekli olanlar değil, Bağ-Kurlular da yararlanabiliyor. 4A ve 4B sigorta dayanak noktalarından yetim aylığı alanlar maaşlarının 24 katı, 4C sigorta dayanak noktalarından aylık alanlar ise maaşlarının 12 katı nikah yardımı alacaklardır.

Aylıkların 24 Katı Destek Geliyor!

SSK ve BAĞ-KUR sigorta şubeleri aracılığıyla yetim aylığı alanlar, maaşlarının 24 katına kadar evlenme yardımı alabilirler. Dolayısıyla 2.000 lira alan bir kişi 48.000 lira evlilik yardımı alma imkanına sahiptir. Sandığından yetim aylığı alanlar, aylığın 12 katı olarak hesaplanır. 2 bin yetime, sandıktan 24 bin lira emekli maaşı verilecek.

Yetim aylığının yatırıldığı hesaba evlenme ödeneği yatırılır. Evlilik ödeneğinden sadece SSK Sandığı değil, BAĞ-KUR’dan yetim aylığı alanlar da yararlanabiliyor. Evlilik ödeneği, iki yıllık erken emeklilik ödeneğinin toplamı olan anne veya babadan alınan geliri ifade eder. Dul ve yeniden evlenmiş kişiler bu yardımdan ikinci kez yararlanamazlar. Boşanma durumunda anne veya babadan geri gelir ve emekli maaşı alabilmek için iki yılın geçmesi gerekir. Eş ölürse çeyiz parasının süresinin dolması beklenmez. Bu hak, beş yıl içinde evlenme ödeneğinin uygulanmaması durumunda kaybolur.

Yardımlar Artırılacak!

Emekliye Müjde! Emekli Hesaplarınızı Kontrol Edin! 100.000 TL'ye Kadar Ödeme Verilecek Emekliye Müjde! Emekli Hesaplarınızı Kontrol Edin! 100.000 TL'ye Kadar Ödeme Verilecek

SGK'nın gençlere devlet destekli yardım sağlayacağını açıklaması, birçok aile ve aile kurmak isteyenler için büyük bir adım. Evlenmek isteyen gençlerin son maaşlarının 24 katı nafakanın SGK aracılığı ile hesaplarına yatırılacağı açıklandı. Anne ve babasından yetim aylığı alan kadınlara evlilik ödeneği adı verilen paranın ödendiği açıklamasına önemli bir not ekleyen SGK, ölüm aylığı alırken evlenenlere 24 saatlik ücret kesintisi yapılacağını duyurdu. Sağlam uçlu pense. Şunu da belirtmek gerekir ki, evlenmek isteyen erkeklere herhangi bir ödenek yoktur.

Evlenmek isteyen gençlere 350 milyon liralık bir bütçe ayrıldığı söyleniyor. Bu yardımdan ihtiyaç sahibi ve kriterleri karşılayan her kadın faydalanabilir. Bu maaşı alarak, evlendikten sonra 24 kat azalacak olan son maaşınızı çekmiş olursunuz.

Bu sayede devlet, düğüne katılacak kadın adına, düğün masraflarınız veya ihtiyaç duyabileceğiniz diğer harcamalarınız için kullanabilmeniz için yardım sağlar. Başvuru yapmak isteyenler başvuru için SGK kurumuna gidebilirler.

Bu destek sadece bir defa veriliyor, sonuncusu 18.000 lira, yetim maaşı ise 750 lira. Yani yetim maaşı için anne ve babasına muhtaç olan bir kız çocuğu, bu maaşın 24 katını bir defada devletten alacak ve her ay kesilecektir.