SGK Duyurdu! 10 Yaşına Kadar Olan Çocuğunuz Varsa, 1600 TL Destek Verilecek

SGK son dakika olarak yeni bir pandemi destek yardımı duyurdu. Çocuğu olan kişilere 1600 TL'ye kadar destek verilecek. Özellikle pandemi döneminde sıkıntı yaşayanlara, devletin verdiği sosyal yardımla

Ekonomi 07.06.2021 - 09:28 07.06.2021 - 09:29 Berkay Keskin

SGK son dakika olarak yeni bir pandemi destek yardımı duyurdu. Çocuğu olan kişilere 1600 TL'ye kadar destek verilecek. Özellikle pandemi döneminde sıkıntı yaşayanlara, devletin verdiği sosyal yardımlar devam ediyor. En çok başvuru yapılan yardımlardan birisi olan 1100 TL yardım parası, Ramazan bayramı öncesinde verilmişti. 3.faz olarak verilen bu yardım parası, Kurban bayramı öncesinde de verileceği söyleniyor. Ekonomik sıkıntılar yaşayanlar için yeni bir yardım paketi ise 1600 TL'ye kadar destek yardım parası. 

Bu yardım parası için muhtaçlık durumunda olmanız gerekiyor. Muhtaç olan ailelere devlet tarafından verilen 1.100 TL ve diğer yardımlar ile birlikte, bu destekler ödenecek. 1.100 TL yardım desteği alan kişilerin, 10 yaşına kadar çocukları olması durumunda ve bu çocuğun okul masrafları için 500 TL daha destek yapılacak. Okul için verilecek olan bu yardım parasını 1.100 TL alanlara ödenecektir.

Destek Yardım Parası Verilecek

SGK tarafından duyurusu yapılan bu yardım parası için daha önce onay almayanlar, belediyelere giderek il ve ilçe sosyal yardımlaşmalardan kayıt oluşturması gerekiyor. Destek yardım parası almak için 500 TL ve devletin verdiği 3.faz 1.100 TL için başvuru yapabileceksiniz. 1.100 TL yardım parası alacak kişiler 10 yaşına kadar olan çocukları için ve okula giden çocukları için 500 TL yardım destek parası da alabilecekler. Bu yardım parasını almak için dilekçe vermeniz gerekmektedir.

E-devlet sitesi üzerinden de başvurular alınabiliyor. Ayrıca bu site üzerinden yapmış olduğunuz başvuru sonrasında, sorgulama işlemlerini de yapabileceksiniz. E-devlet sistemi üzerinden destek yardım parası başvurusu yapan kişiler, 500 TL onayını da alırsa, toplamda 1.600 TL destek almış olacaklar.

Destek Ödemeleri IBAN Numarasına Yatıyor

Verilen bu destek ödemelerinde onay alırsanız, 500 TL verdiğiniz IBAN numarasına yatacaktır. Eğer IBAN numarası vermediyseniz adınıza PTT üzerinden yardım parası yatacaktır. 500 TL yardım alıp almadığınızı da e-devlet sistemine giriş yaparak öğrenebiliyorsunuz. Eğer hesabınızda para yoksa e-devlet üzerinden PTT adıma yatan para sorgulama yazarak, buradan PTT hesaplarınızı da kontrol edebilirsiniz. Verilen bu destek ödemeleri ile birlikte ayrıca devlet tarafından ve belediyelerden de muhtaç olan ailelere yardımlar verilmektedir. İhtiyaç sahiplerine gıda yardımı, giyim yardımı, eşya yardımı yapılmaktadır. Bu yardımlar içinde belediyedeki sosyal yardımlaşma kurumlarına gitmeniz gerekmektedir. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@