SGK Duyurdu! Bugün 18 Yaşından Büyük Olup Başvuru Yapana 650 - 1120 TL Ödeme Yapılacak

Bugün başvurana 650 - 1120 TL arası ödeme müjdesi! 18 yaşından büyük herkese ödenecek. SGK tarafından duyurulan müjde ile başvuru yapanlara karşılıksız, geri ödemesiz maaş bağlanıyor.

Ekonomi 22.09.2021 - 20:16 22.09.2021 - 20:16 Berkay Keskin

Şartları taşıyanlar bu ödemeden her ay yararlanıyor! Kabul edilen başvuru sahiplerine her ay ödeme gerçekleştiriliyor. Peki şartlar nelerdir? Kimler SGK'dan 650 - 1120 TL arasında ödeme alabilir? Tüm detaylarıyla haberimizde sizlerle...

Milyonlarca vatandaş Devletten sosyal yardım ve destek alıyor. Pandeminin devam ettiği bu zorlu süreçte Devlet destekleri katlanarak büyüyor. Son müjde ise SGK'dan geldi! SGK, başvuru yapan 18 yaş üstü herkese 650 TL ila 1120 TL arasında ödeme yapılacağı müjdesini duyurdu. Ancak tabi ki öncelikle başvuru yapılması ve şartları taşıyan bu başvurunun Kurum tarafından kabul edilerek işleme alınması gerekiyor. Resmi kayıtlar çerçevesinde ülkemizde 2,5 milyonu aşkın engelli vatandaş bulunuyor. Sosyal devlet anlayışı çerçevesinde engelli vatandaşlar unutulmuyor ve destek ödemeleri ile nakdi olarak hem de sosyal hizmetlerle tıbbi ve sosyal açıdan destekleniyorlar. 2021 Ocak ayı itibariyle yapılan zamlar çerçevesinde engelli vatandaşlara sunulan destekler de artırılmıştır. 

SGK'ya başvuru yaparak 650 TL ila 1120 TL ödeme almak mümkün! Üstelik başvuruda sadece T.C. Kimlik belgeniz ve bir adet başvuru dilekçesi aranıyor! Engellilik durumuna göre verilen tutar artabiliyor. Yüzde 40'dan az olmamak üzere yüzde 70'e kadar engelliliği bulunan ve bu durumu, tam teşekküllü bir hastaneden alınan sağlık heyeti (Kurul) raporu ile tasdiklenen vatandaşlara 2021 yılı itibariyle her ay 689 TL ödeme yapılıyor. Bu vatandaşlara, başvuru yapmaları halinde aylık 689 TL maaş bağlanıyor. Yüzde 70 ve üzerinde engelliliği bulunan ve yine bu engellilik durumu Kurul raporu ile tescillenen engelli vatandaşlara ise 1120 TL aylık ödeme yapılıyor. Başvuruları kabul edilenlere aylıkları, her ayın 10 ila 15. günleri arasında banka hesapları aracılığıyla ödeniyor.

ENGELLİ MAAŞI İÇİN ŞARTLAR NELERDİR?

Engelli maaşı, herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayan, nafaka almayan, SGK'dan düzenli bir geliri veya aylığı bulunmayan ve bir işte çalışamayan kişilere, hane halkı gelirinin belirli bir seviyeyi aşmaması durumunda bağlanmaktadır. Buna göre 2021 yılı için aile içi toplam gelirin kişi başına düşen miktarının 852 TL'den az olması gerekmektedir. Bu şartları taşıyıp engelliliği %40'ın üzerinde olan engelli vatandaşlar, bu durumlarını tespit eden Sağlık Kurulu raporu ile müracaat ederek engelli maaşı bağlatabilmektedirler.

BAŞVURU NASIL VE NEREYE YAPILIR?

Engelli maaşı için başvurular Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'na gerçekleştirilmektedir. Engelli vatandaşın ve bir yakınının T.C. Kimlik fotokopisi, başvuru dilekçesi ve sağlık raporu ile müracaatınızı yapabilirsiniz. Başvurunuzu tamamlandıktan sonra Vakıf tarafından size bir alındı evrakı verilecektir. Bu evrak numarası üzerinden online olarak başvuru sonucunuzu da öğrenebilmektesiniz.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@