SGK Emeklilerine Müjde! 5 Bin TL Ödeme… Son Dakika Duyurusu ile Tüm Emekliler Yararlanacak

SGK Emeklilerine Müjde! 5 Bin TL Ödeme… Son Dakika Duyurusu ile Tüm Emekliler Yararlanacak. İşte detaylar...

Ekonomi 01.09.2021 - 21:02 01.09.2021 - 21:04 Vural Pars

SGK kurumandan emekli olanlara 3 maaş tutarında ödeme yapılacak. Konu ile ilgili araştırma yapan emekliler hangi durumlarda avans alabileceklerini araştırıyor. Faizsiz olarak sunulan ödeme merak edilen tüm konuların yanıtları…

Sürekli olarak maaşlarının düşüklüğündün yakınan emekli vatandaşlar her fırsatta yapılacak olan zamları merakla bekliyor.  Bu meraklı bekleyişin sonunda ise emekli vatandaşların taleplerinin karşılanması için yapılan zam tatmin edici boyutlarda gerçekleşmiyor.  Acil nakit ihtiyacı hisseden emeklilerin bu ihtiyaçları farklı yollar ile karşılanıyor. Bu yollardan bir tanesi 3 maaş avans kredisi uygulamasıdır.

Emeklilerin Nakit İhtiyacı İçin Avans Uygulaması

Emeklilik şartlarını yerine getiren ve emeklilik için müracaatta bulunan vatandaşlara, emekli maaşı alıncaya kadar 3 maaş avans imkânı sunulmaktadır. Emekli maaşı 90 gün içinde bağlanmayan emekliler için kuruma başvuru yapmaları net asgari ücretin 3 katı kadar avans kullanma haklarına sahipler. Emekli olan vatandaşlar için uygulama hayata geçirildiğinde 5.000 TL tutarında avans kullanabilecekler.

Maddi zorluk çeken emekliler, avans uygulaması ile acil olan ihtiyaçlarını avans alarak karşılamaları halinde, bu tutarın maaşlarından kesilmesini isteyebilirler.

SGK’dan Avans Uygulamasının Detayları

Önceden beri emekli olan vatandaşlar için de bu uygulamanın gündeme getirilmesi isteniyor. Uygulamanın devreye girmesi ile birlikte nakit ihtiyacı olan emekliler kurumu başvuru yaparak avans kullanabilme imkânına sahip olacaktır. Emekli olan vatandaşlara nakit ödeme 3 maaş tutarı kadar yapılabilmektedir. Mevcut durumda 1.500 TL emekli aylığı olan bir vatandaşın 4.500 TL ye kadar avans kullanma hakkı bulunur.

sgkemeklii

Avans kullanan emekli vatandaşın maaşından 12, 24 ve 36 ay vadeli geri ödeme planı yapabilecektir. Ödenen avansın geri tahsilâtı küçük parçalar halinde olduğu için maddi açıdan zorlanma yaşanmayacak. 

Emekliler İçin Nakit Avans Neden Kullanılır?

Geçim sıkıntısına düşen, acil nakit ihtiyacı hisseden emekli vatandaşlar, bu ihtiyacı bankalardan kredi alarak karşılamaları halinde kullanılan avansın maliyetine de katlanmak zorunda kalır. Sgk tarafından sağlanan nakit avans uygulaması ile ortaya çıkan bu maliyet aradan çıkarılmış olur. Bu uygulama ile gerek maliyetten gerek se zamandan kazanılmış olur.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@