SGK en az 9436 TL karşılıksız para veriyor! Hem izin hem para almak mümkün, başvuru yapmak tek şart!

SGK en az 9436 TL karşılıksız para veriyor! Hem izin hem para almak mümkün, başvuru yapmak tek şart! Başvuru nasıl yapılır, SGK para ödemesi nasıl alınır? İşte merak edilen tüm detaylar…

Ekonomi 22.09.2021 - 11:28 22.09.2021 - 11:35 Volkan Arık

SGK en az 9436 TL karşılıksız para veriyor! Hem izin hem para almak mümkün, başvuru yapmak tek şart! Çalışan kadınlar, doğum yapmaya karar verdiklerinde iş durumlarının ne olacağı konusunda biraz tereddüt yaşayabiliyor. Ancak bir çok kişinin bilmediği haklar var. Devlet çalıştığı sırada hamile kalan kadınlara anne olduktan sonra izin hakkı tanıyor. Aynı zamanda izinle beraber para da ödeniyor. Yani çalışan kadınlar doğumdan sonra işlerini kaybetmeden hem izin alma hem de ödeme alma şansına sahip oluyor.

Kadınlar, iş hayatında bir çok zorlukla karşı karşıya kalırken, işlerini kaybetmek istemedikleri için anne olmaktan korkuyor. Özellikle anne adayları bu durumda izin bile kullanmak istemiyor. Ancak, devletin çalışan kadınlara sağladığı bir çok sosyal hak bulunuyor. Yani anne olmaya hazırlanan kadınlar doğum sonrasında işlerini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalmıyor. Tam tersine sigortalı çalışan kadınlar doğumdan sonra hem izin kullanıyor hem de maaş alıyor. Tüm sosyal haklarını kullanan çalışan kadınlar devletten 9.436 TL ödeme alma şansına sahip oluyor. İşte çalışan kadınların sahip olduğu tüm haklar…

sgk-en-az-9436-tl-karsiliksiz-para-veriyor-hem-izin-hem-para-almak-mumkun-basvuru-yapmak-tek-sar-3

ÇALIŞAN ANNELERİN HAKLARI NELER?

Devlet, kadın istihdamını arttırmak ve sürekli hale getirmek için kadınlara bir takım haklar sağlıyor. Çalışan kadınlar hamile kalmaları durumunda doğum izni alabiliyor. Doğumdan sonra ise kadınlara yarım gün çalışma şansı veriliyor. Sosyal Güvenlik yasasına göre sigortalı çalışan kadınların doğum öncesi 8 hafta ve doğum sonrası 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta doğum izni şansı bulunuyor. Doğum çoğul ise bu izin süresine 2 hafta daha ekleniyor. Devlet annelere doğum izni süresi boyunca da ödeme yapıyor. Asgari ücretli çalışan anneler 2021 yılı için doğum parası olarak devletten toplam 8 bin 904 lira ödeme alabiliyor. Doğum izni sonunda bu tutar kişinin Ziraat Bankası hesabına yatıyor. Aynı zamanda annelere süt parası, doğum parası, çocuk başına nakit ödeme desteği ve İŞKUR’dan yarım gün çalışma desteği de dahil olmak üzere ek nakdi yardım ödemeleri de yapılıyor. Çocuk sahibi olamayan çalışan kadınlara devlet tüp bebek desteği de veriyor.

Diğer yandan doğum yardımı ödemesi 3 yaşını doldurmamış çocuğu evlat edinen kadın ya da erkek çalışanlara da veriliyor.

sgk-en-az-9436-tl-karsiliksiz-para-veriyor-hem-izin-hem-para-almak-mumkun-basvuru-yapmak-tek-sar-2

DOĞUM PARASI ALMAK İÇİN ŞARTLAR

Doğum parası ödemesi almak için bir takım şartları da yerine getirmek gerekiyor. Doğum parası şartları şöyle;

Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi yatırılmış olmalı.

Doğum izni başlamadan önce işten ayrılanlar bu ödeneği alamıyor.

Kadının işyerindeki sigortalılık halinin devam etmesi gerekiyor.

Rapor süresince yani 112 gün içinde işyerinde çalışmıyor olmak gerekiyor.

Kadın çalışan, doktordan alacağı raporu işyerine teslim etmekle mükellef. Diğer işlemler işyeri tarafından yapılıyor.

sgk-en-az-9436-tl-karsiliksiz-para-veriyor-hem-izin-hem-para-almak-mumkun-basvuru-yapmak-tek-sar-1

ÇOCUĞU OLAN KADINLARA VERİLEN DİĞER HAKLAR

Doğum izni ve ödemesinin yanında çocuğu olan kadınlara bir defaya mahsus olarak devlet tarafından verilen başka hak ve ödemeler bulunuyor. 2021 yılı için doğum yapan kadınlara 232 lira emzirme ödeneği verilirken her yıl bu tutar güncelleniyor. Süt parası ödemesi için başvurular SGK il müdürlüğüne, sosyal güvenlik merkezine yapılıyor. Ayrıca 15 Mayıs 2015’ten sonra dünyaya gelen çocuklar için çalışan çalışmayan tüm kadınlara çocuk parası yardımı veriliyor. Devletin verdiği bu yardım ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve 3 ve daha fazla çocuk için 600 TL ödeme yapılıyor. Çocuk yardımı başvurusu TC kimlik no ile ‘aile.gov.tr’ adresinden ya da Aile Bakanlığı il müdürlüklerine, ilçede ise kaymakamlıklara yapılabiliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@