SGK girişi bu tarihten önce olanlar dikkat! Hem erken emeklilik hem de anında ödeme alma şansı var! Milyonlarca çalışanı uzun yıllar boyunca çalışma hayatına Emek verdikten sonra emekli olma ve rahat etme hayali kuruyor. Erken emeklilik ise neredeyse herkesin hayalleri arasında yer alıyor. Erken emeklilik için birtakım formüller bulunuyor. Özellikle sigorta girişi erken emeklilikte en önemli etkenlerden biri oluyor. Peki erken emeklilik fırsatı elde etmek için ne yapmak gerekiyor? Hangi tarihten önce sigorta girişi olanlar erken emekli olabilir? işte SGK erken emeklilik fırsatı ve detaylar…

Erken emeklilik özellikle Prim gün sayısını tamamlayan milyonlarca vatandaşın en büyük hayalleri arasında yer alıyor. Uzun yıllar boyunca süren Çalışma hayatı sonrasında emekli olmak ve düzenli maaş almak isteyen vatandaşlar erken emeklilik nasıl olur sorusunun yanıtını araştırıyor. Bildiğiniz üzere emekli olabilmek için birtakım şartları yerine getirmek gerekiyor. Yaş şartı, prim gün sayısı, yıl şartı bunlar arasında yer alıyor. Erken emeklilik yaşı beklemeden emekli olmak anlamına geliyor. Özellikle sigorta girişi belli bir tarihten önce olan vatandaşlar erken emekli olma fırsatını elde ediyor. Peki erken emeklilik şartları neler? Erken emeklilik nasıl olur?

sgk-girisi-bu-tarihten-once-olanlar-dikkat-hem-erken-emeklilik-hem-de-aninda-odeme-alma-sansi-va-3

ERKEN EMEKLİLİK ŞARTLARI NELER?

Erken emeklilik, 08.09.1999 tarihinden önce sigorta girişi bulunan vatandaşlara sunuluyor. Bu tarihten önce sigorta girişi olanlar ve 15 yıllık sigortalılık süresini tamamlayarak 3600 prim gün sayısına ulaşanlar erken emekli olma şansına sahip oluyor. 31.12.2011 tarihinden önce sigorta girişi bulunan ve 3600 prim gün sayısı ile 15 yıllık sigortalılık süresini tamamlamış olanlar da erken emekli olabiliyor. Bu sürelere riayet edenlerin emeklilik yaşı kadınlarda 50 erkeklerde ise 54 oluyor.

sgk-girisi-bu-tarihten-once-olanlar-dikkat-hem-erken-emeklilik-hem-de-aninda-odeme-alma-sansi-va-2

3600 GÜNDEN EMEKLİLİK NASIL OLUR?

3600 günden emekli olmak için mutlaka sigorta girişinin 2011 ya da 1999 yılı öncesinde olması gerekiyor. Bu tarihlerden sonra sigorta girişi bulunanların erken emekli olma şansı yok. O nedenle 2011 yılı sonrasında sigorta girişi olanların erken emeklilik için başvuru yapmalarına gerek bulunmuyor.

sgk-girisi-bu-tarihten-once-olanlar-dikkat-hem-erken-emeklilik-hem-de-aninda-odeme-alma-sansi-va-1

ERKEN EMEKLİLİKTE DİĞER FORÜLLER

Erken emeklilik için yukarıda saydığımız şartları yerine getirmeyen vatandaşlar da diğer erken emeklilik formüllerini merak ediyor. Öncelikle malulen emeklilik meslek hastalığı ya da iş kazası gibi durumlarda erken emekli olma fırsatı sağlıyor. Bunun yanında engelli ve bakıma muhtaç çocuğu olan kadınlarda 15 yıla tabi olarak emekli olabiliyor. Bildiğiniz üzere Madencilik gibi ağır işlerde çalışanların da erken emeklilik fırsatı bulunuyor. Bu şartlara tabi olanlar Sosyal Güvenlik Kurumu'na başvuru yaparak erken emeklilik için fırsat elde edebilir. Erken emeklilik hakkı kazananlar gerekli şartları taşımaları durumunda başvuru dilekçelerini kuruma sunduktan sonra 10 gün içerisinde emekli olabiliyor. Dilekçelerin onaylanması durumunda ise takip eden ilk ayda emekli maaşları vatandaşların hesabına yatmaya başlıyor.