SGK'dan çok önemli son dakika açıklaması.

Emekli olmayı bekleyip prim şartını sağlayamayanlar ve gelecekte de emekli olma şansı kalmayanlar SGK'dan toplu para iadesi alabiliyor. SGK, emeklilik hakkı elde edemeyen tüm çalışanlara belirli şartları taşımaları halinde toplu para iadesi yapıyor. Başvurular başladı. 

Jandarma Genel Komutanlığı'nda İş Kapıları Açılıyor: 83 Sürekli İşçi Alımı için Başvurular Devam Ediyor! Jandarma Genel Komutanlığı'nda İş Kapıları Açılıyor: 83 Sürekli İşçi Alımı için Başvurular Devam Ediyor!

Emeklilik birçok çalışanın bir gün ulaşmak istediği ve bunun için çabaladığı bir durumdur. Ancak ülkemizde sosyal sigorta mevzuatı uyarınca emeklilik hakkı elde edebilmek için prim, hizmet yılı ve yaş şartlarını tamamlamak gerekiyor. Bu şartları sağlayamayan ve emeklilik hakkı elde edemeyen binlerce vatandaş bulunuyor. Değişen yasalar sebebiyle emeklilik hakkını henüz elde edemeyen ve elde etmesi de neredeyse imkansız hale gelen vatandaşlar da büyük mağduriyet yaşıyor. Bu vatandaşlar çalışma hayatlarına devam etseler de prim ödeme gün sayısı şartını tamamlamaları mümkün gözükmüyr. Bu gibi durumlarda SGK'ya başvuru yapılarak bugüne dek ödenen primlerin iadesi talep edilebiliyor. SGK'dan toplu prim iadesi için son dakika müjdesi de geldi. 

SGK toplu para iadesi yöntemi ile emekli olamayacak kişilere bugüne dek ödedikleri prim tutarları geri ödeniyor. Bu çerçevede prim iadesi için gerekli şartları taşıyıp taşımadığınızı bilmeniz büyük önem taşıyor. 

Kimler SGK'dan Toplu Prim İadesi Alabilir?

SGK'dan toptan prim iadesi alabilmek için sigortalı çalışanın 4A veya 4B statüsünde olması gerekiyor. Memurlar için ise yalnızca sigorta girişi 1 Ekim 2008 öncesinde olanlar toplu prim iadesi hakkından yararlanabiliyorlar. Ayrıca diğer şart kişinin T.C vatandaşı olmasıdır. Kadınlarda 20, erkeklerde ise 25 yıl hizmet süresinin de tamamlanmış olması aranıyor.

SGK'dan prim iadesi alabilmek için kişinin emeklilikte yaş şartını sağlayıp sağlayamadığı da inceleniyor. Başvuran, prim iadesi için başvuru yaptığı esnada sigortalı bir işte çalışmıyor veya esnaf kaydı bulunmuyor olmalıdır. Bu şartları taşıyanlar SGK'ya yazılı olarak başvuruda bulunduklarında kendilerine SGK'dan toplu prim iadesi yapılmaktadır.

Prim İade Tutarı Ne Kadar?

Prim ödemelerinde kişilerin hangi sigorta tipine dahil olduğu önem arz etmektedir. Memurlarda prim ödemesi yapılırken kişinin yaptığı bütün ödemeler hesaplanmakta ve buna göre toplu ödeme yapılmaktadır. Fakat SSK iş koluna dahil olan kimselerde 1 Ekim 2008 öncesinde olan brüt maaşın yüzde 20’si 2008’den sonra ki brüt maaşın ise yüzde 9 kadarı prim iadesine dahil edilmektedir. Bağkur’lu kimselerin ise brüt kazancının yüzde 20’si kadarı hesaplamaya alınmaktadır. Eğer hesaplama konusunda kafanızda soru işaretleri varsa SGK il müdürlüklerini arayarak da yardım alabilirsiniz.