SGK Önemli Tarihi Sonunda Açıkladı, 3600 Gününüz Dolduysa Tek Dilekçe ile Emekli Olacaksınız!

Sizin de ilk sigorta giriş tarihiniz 1999 yılı ve öncesinde ise erken emekli olmak için başvurularınızı yapabilir ve 2000 yılından sonra emekli hakkına kavuşan kişilere oranla daha yüksek emekli maaş

Ekonomi 25.11.2021 - 22:31 25.11.2021 - 22:31 Vural Pars

Ülkemizdeki milyonlarca kişinin tek bir hayali emekli olarak, kalan ömürlerini rahat bir şekilde yaşamaktır. Ancak emeklilik yaşının artması vatandaşların hayatını gittikçe zor bir hale getiriyor. Özellikle SGK üzerinde yeni girişi olan vatandaşlar, 60 yaşından sonra ise ancak emekliliğe kavuşuyor ama SGK için önemli tarih bir olan 1999 senesi ve öncesinde SGK girişi olan vatandaşlar, yaşa takılmaksızın 15 senelik yani 3600 iş günü koşulunu tamamladığı an emekli olabilme şansını yakalıyor. Sizin de ilk sigorta giriş tarihiniz 1999 yılı ve öncesinde ise erken emekli olmak için başvurularınızı yapabilir ve 2000 yılından sonra emekli hakkına kavuşan kişilere oranla daha yüksek emekli maaşı alabilirsiniz.

1999’dan Önce SGK Girişi Olan Kişilerin Emeklilik Şartları Neler?

Eski girişli olarak SGK’dan emekli olmak isteyen herkes bu emeklilik hakkından detaylı olarak yararlanamıyor. SGK’ya ait 510 Sayılı Çalışma Kanuna uyarınca kişilerin aşağıdaki yer alan şartları sağlamaları gereklidir:

- 1999 yılındaki erken emekli olma fırsatından yararlanmak isteyen vatandaşın, sigortalı şekilde çalışmaya başlama tarihi 8 Eylül 1999 veya daha önceki bir tarih olması gereklidir. Eylül ayı ve sonrasında SGK girişi bulunan kişilerde erken emeklilik ve de yüksek maaş seçeneği geçerli olmamaktadır.

sgk-onemli-tarihi-sonunda-acikladi-3600-gununuz-dolduysa-tek-dilekce-ile-emekli-olacaksiniz1

- 8 Eylül 1999 tarihi ve öncesinde aktif olarak işe başlama tarihini kesinlikle kapsaması gereklidir. Staj yapılan süre boyunca ödenmiş olan sigorta primleri veya sigorta girişleri de yine SGK tarafından kabul edilmemektedir ve erken emeklilik şansı yoktur.- Sadece 8 Eylül 1999’da veya daha öncesinde sigorta girişlerinin olması yeterli değildir. 3600 günlük primlerin mutlaka ödenmesi gereklidir. Bu konuda SSK (4A), BAĞ-KUR (4B) veya Emekli Sandığı (4C) sigorta türleri arasında da bir ayrım yapılmamaktadır. Tüm sigorta türleri 1999 senesindeki erken emeklilik şansından faydalanabiliyor.

- SGK borcunun olmaması da önemli ve gerekli şartlar arasındadır.

8 Eylül 1999 tarihi öncesinde sigorta girişi olanlar için ve de SGK’ya borç yoksa ve 3600 prim günü ödendiyse en yakın SGK müdürlüğüne başvurarak başvuru yapılabilir ve bu şekilde anında emekli olmak için gerekli işlemler başlatılabilir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@