SGK resmi yazı yayınladı! Bu listede olanlar dikkat: Sigortanız iptal edilebilir! Sosyal Güvenlik Kurumu'na bağlı olarak çalışanlar için bu sabah saatlerinde önemli bilgilendirmeler yapıldı. Bildiğiniz üzere koronavirüs salgını maaş aldıktan sonra uzaktan çalışma bir hayli yaygınlaştı. Ancak uzaktan çalışma sırasında birçok kişi firma ile aynı kentte bulunmuyor farklı kentlerde hatta farklı ülkelerde bile çalışabiliyor. SGK'nın yaptığı resmi bilgilendirme de bu konuda Önemli bir detay dikkat çekti. Uzaktan çalışma sırasında çalıştığı firma ile aynı kentte olmayanların sigortası iptal edilebilir.

Uzaktan çalışma koronavirüs salgınının başlaması ile birlikte yaygınlaştı. Birçok firma uzaktan çalışma konusunda süreklilik sağlamayı hedeflemeyi başladı. Yani bu durumda yurt dışında yaşayan ya da farklı bir ilde yaşayıp farklı ilde iş bulan kişi sayısı da giderek artıyor. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu bu sabah saatlerinde resmi bir yazı yayınladı. Kişi yurtdışında olmasına rağmen Türkiye'de sigorta başlatılması durumunda SGK’nın sigortayı iptal etme hakkı bulunuyor.

sgk-resmi-yazi-yayinladi-bu-listede-olanlar-dikkat-sigortaniz-iptal-edilebilir-1

HÜKÜMLERE DİKKAT EDİLMESİ GEREKİYOR

Koronavirüs salgını ile mücadele sürecinde birçok işyeri uzaktan çalışma sistemine geçti. Salgının seyrinin yavaşlamasına rağmen iş yerleri uzaktan çalışmayı daha cazip buluyor Ve bu nedenle hala uzaktan çalışma sistemi devam ediyor. Şu anda farklı illerde iş bulmak hatta yurtdışından Türkiye'de iş bulup çalışmak bile mümkün hale geldi. Bu durumda da sahte sigortalılık problemi yeniden ortaya çıktı. Ancak uzaktan çalışma sistemi ile birlikte SGK sigorta hükümlerini de dikkatli incelemek gerekiyor. SGK Genelgesi'nde bulunan bu hükümlere işveren ve çalışanların uyuması şart aksi halde sigortalılık iptal edilebiliyor.

sgk-resmi-yazi-yayinladi-bu-listede-olanlar-dikkat-sigortaniz-iptal-edilebilir-2

ÇALIŞAN MUTLAKA TÜRKİYE'DE OLMALI

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından Sabah saatlerinde yapılan açıklamada 1 kişinin sigortasının başlatıldığı tarihte mutlaka Türkiye'de olmasının şart olduğu ifade edildi. İşe girişi yapılan kişi bu tarihte Türkiye'de değilse sigortalılık suresinin başlaması mümkün görünmüyor. Sosyal Güvenlik Kurumu, Türkiye'de sigorta başlangıcının yapıldığı tarihte yurt dışında olduğu ve devamında Türkiye'ye geldiği tespit edilen kişilerin bu tarihe kadar bildirilmiş olan hizmetlerini iptal etme hakkına sahip. Kişinin Türkiye'ye giriş yaptığı tarihten itibaren devam eden hizmetleri SGK tarafından geçerli sayılıyor.

SÜREYE MUTLAKA DİKKAT

Uzaktan çalışmanın yaygınlaşması ile birlikte birçok firma yurt içinde farklı kentlerde ya da yurtdışında iş ilanları oluşturuyor ve uzaktan çalışma ile personel alımı yapıyor. Ancak uzaktan çalışmaya dayalı iş sözleşmesi ile çalıştırılacak olan kişilerin mutlaka firmanın sözleşmesine ve süreye dikkat etmesi gerekiyor. Bu nedenle yurtdışından işe alınacak olan kişilerin mutlaka Türkiye'de bulunduğu tarihte sigorta başlangıcının yapılması gerekiyor. Sigorta başlangıcının daha önceden yapılması aylarca devam eden hizmetin iptal edilmesine yol açabilir.

sgk-resmi-yazi-yayinladi-bu-listede-olanlar-dikkat-sigortaniz-iptal-edilebilir-3

YURT DIŞINA ÇIKARSA DA İPTAL EDİLEBİLİR

Sigorta başlangıcı yapıldığı tarihte Türkiye'de olan ancak devamında yurt dışına çıkış yaptığı belirlenen kişiler içinde SGK ispat istiyor. Yani işyeri denetimi sırasında işveren tarafından çalışanın yurtdışına gönderildiğinin ispatı aranıyor. Yurtdışı görevlendirme belgesi, otel masrafının ödenmesi, uçak bileti gibi belgelerle çalışanın yurt dışında olduğu belgele ne biliyor. Bu durumda SGK Kişinin bütün sigortalılık süresini sayıyor fakat herhangi bir ispatı yapılamazsa çalışanın yurt dışına çıktığı tarihten sonrası SGK için geçerli kabul edilmiyor ve iptal ediliyor.