SGK Son Dakika Duyurdu, PTT Hesaplarına Yatıyor

SGK Son Dakika Duyurdu, PTT Hesaplarına Yatıyor. SGK'dan Ödenen Doğum Parası PTT Hesaplarına Yatmaya Başladı. İşte detaylar...

Ekonomi 26.08.2021 - 20:57 26.08.2021 - 20:59 Vural Pars

SGK'dan Ödenen Doğum Parası PTT Hesaplarına Yatmaya Başladı. SGK çalışan annelere yada eşi çalışan anneler için doğum parası vermeye başladı. Bu ücretin alınabilmesi için anne veya babanın SGK kapsamında çalışması gerekir. Bununla birlikte kişinin sigorta türünün 4A ve 4C olması da bu kapsamda önemlidir.

Bu tutarın belirlenmesi için kişinin aldığı maaş baz  alınır. Sonrasında bu tutarın belirli bir kısmı doğum parası olarak ödeme yapılır. Kişinin aldığı 3 aylık brüt ücret ile Hesaplanır ve günlük aldığı ücretin 3/2'lik kısmı kişiye ödeme yapılır. Bu ücret sosyal güvenlik kurumu tarafından ödenir ve PTT binalarında dağıtılmaya başlandı.

Kişiye net bir doğum parası ücreti verilemez. Bu ücretin artışı yada azalışı kişinin aldığı maaşa bağlı olarak değişir. Örnek verecek olursak kişi üç aylık ücrette 8000 TL maaş alıyor ise ve bunu günlük hesaba vuracak olursak 90 TL ortaya çıkıyor. Kişinin alacağı izin süresi 16 ile 20 hafta arasında olacağına göre günlük tutarın 100 TL olacağı ortaya çıkıyor. Bununla birlikte eğer kişi ikiz bebek bekliyor ise doğum izin süresi 20 hafta olarak hesaplama yapılır. Bu süreye bağlı olarak günlük alınan ücrette buna göre değişiklik gösterir.

Çalışan annenin rapor süresi başladıktan sonra iş yerinde kesinlikle çalışamaz ve bu tespit edilir ise doğum parası ödenmez. Eğer doğum izni başlamadan önce işten istifa eder yada çıkarılır ise doğum parasından yarar alamaz. Bununla birlikte bebeğin dünyaya gelmiş olduğu günden önceki süreçte 90 günlük sigorta primi bulunmadan doğum parası alamaz.

Kanuni sürece göre 8 haftalık doğum sonrası süreçte kişi çalışır ise ve bu tespit edilir ise kişi doğum parası alamaz. İstenilen son şart ise dünyaya gelen bebeğin sağ olmasıdır. Yani bebek ölü yada düşük olmuş ise doğum parasından yarar alamaz.

ptt-1413

SGK Doğum Parası İçin İstenilen Evraklar Nelerdir?

SGK tüm anne adayları için belli miktarlarda doğum parası vermeye başladı. Bu miktar annenin yada eşinin aldığı maaşa bağlı olarak değişiklik gösterir. Kişi doğum sonrası doğum belgesi yada bebeğin kimlik kartı ile başvuru yapması gerekir ve bebek ölü yada düşük ise ödenek alamaz. SGK binasına giderek gerekli olan formları eksiksiz şekilde doldurarak başvuru yapabilir. Eğer baba memur ise SGK binasına gidip yada çalıştığı kurum ile konuşup bu yardıma başvuru yapma imkanı bulunur. Özel sektörde çalışan her kişi içinde SGK kurumuna gidip belirli belgeleri doldurması ile başvurusu onaylanır. Anne adayı devlete başlı şekilde çalışıyor ise çalıştığı yerdeki yetkililer belli başvuruları yapıp kişiye bu yardım için başvuru yapabilir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@