SGK Son Dakika: İşsiz Kalanlara 1420 TL Ödeme Yapılacak

SGK Son Dakika: İşsiz Kalanlara 1420 TL Ödeme Yapılacak. İşsizlik maaşı ne kadar oldu? İşte tüm detaylar...

Ekonomi 26.08.2021 - 09:09 26.08.2021 - 09:09 Vural Pars

SGK üzerinden işsizlik maaşı kaç para oldu? Belirli bir dönem çalışmış ve sigortası yatmış binlerce insan, işten çıkarıldıktan sonra işsizlik maaşı alıp alamayacağını sorguluyor. İşsizlik maaşı; yasada belirtilen şartları taşıyan kişilere işsiz kaldıkları belirli süre ve miktarda verilen ödenektir. İşsizlik maaşının süresi ve miktarını, SGK primi ve süresi belirlemektedir.

Kimler İşsizlik Maaşı Alabilir? İşsizlik Maaşı Alma Şartları 2021

İşsizlik maaşı alma şartları 2021 nelerdir? İşsizlik maaşı işinden ayrılan her bireyin alabileceği bir ödenek değildir. Bu ödeneğin alınabilmesi için kişilerin bazı spesifik şartları taşıyor olması gereklidir. İşsizlik maaşı almak için aranan şartlar ise şunlardır;

  • Kişinin kendi istek ve kusuru olmadan işsiz kalmış olması,
  • Kişinin hizmet akdinin sonlanmadan öncesinde 120 prim günü hizmet akdine tabii olması,
  • Hizmet akdinin sonlandırılmasından üç yıl öncesine kadar yaklaşık 600 gün sürelik SGK priminin ödenmiş olması,
  • Kişinin hizmet akdinin sonlanmasının üzerinden 30 gün geçmeden İŞKUR’a başvurmuş olması,

İşsizlik Maaşı Ne Kadar 2021? Asgari Ücretle Çalışan Bir Kişi Ne Kadar İşsizlik Maaşı Alır?

SGK üzerinden işsizlik maaşı kaç para oldu? İşsizlik maaşı her yıl belirli bir miktar artış yaşayarak güncellemektedir. Ayrıca kişinin alacağı işsizlik maaşı, brüt maaş tutarına göre belirlenmektedir. İşsizlik maaşı kişiye son 4 ayda ödenen brüt ücretinin yüzde 40’ından az olamayacaktır. Ayrıca kişiler son 4 ayda ödenen brüt asgari ücretin 80’ini de aşamayacaktır. Bu kapsamda işsizlik maaşı ne kadar 2021 yılı için denildiğinde en düşük 420 en yüksek ise 2862 lira olacağı söylenebilir. Son 4 ay boyunca asgari ücret alan bir kişinin alabileceği işsizlik maaşı 1420 TL şeklindedir.

nakit-9

İşsizlik Maaşı Nasıl Hesaplanır? İşsizlik Maaşı Hesaplama

İşsizlik maaşı nasıl hesaplanır? İşsizlik maaşı hesaplamak için bireyin son 4 maaşının brüt ücretinin belirlenmesi gereklidir. Kişiye verilen brüt ücretin yüzde 40’ı alınır. Ancak bu noktada çıkan ücretin asgari ücretin yüzde 80’ini aşmaması gereklidir. Aşması halinde ise asgari brüt ücretin yüzde 80’i olan 2862 TL tutar direkt olarak belirlenir.

2021 İşsizlik Maaşı Kaç Ay Veriliyor?

SGK üzerinden işsizlik maaşı kaç para oldu? İşsizlik maaşının ne kadar alınabileceği ise kişinin SGK prim süresine göre belirlenir. Buna göre;

  • 600 gün SGK prim süresine sahip olan işsizlere 180 gün,
  • 900 gün SGK prim süresine sahip olan işsizlere 240 gün,
  • 1080 gün SGK prim süresine sahip olan işsizlere ise 300 gün maaş verilecektir.

Yukarıdaki bilgiler ışığında işsizlik maaşı minimum 6 ay maksimum 10 ay olacak şekilde verilmektedir.

İşsizlik Maaşı E- Devlet Üzerinden Görüntülenebilir mi?

SGK üzerinden işsizlik maaşı kaç para oldu? İşsizlik maaşı E-devlet üzerinden hesaplanabilecek ve görüntülenebilecektir. Bireyler E-devlet üzerinden Kullanıcı adı ve şifre ile giriş yaparak İŞKUR ekranına giriş yapmalıdır. Daha sonra kişiler, işkur ödeneğinden yararlanıp yararlanamayacağını öğrenebilecektir. Bu durumda işsizlerin İŞKUR’a şahsen ya da internet şubesi üzerinden işsizlik maaşı başvurusu yapması gereklidir.

SGK üzerinden işsizlik maaşı kaç para oldu? İşsizlik maaşı başvuruları, başvuru yapılan ayın sonunda değerlendirilir ve sonuçlanır. İşsizlik maaşını almaya hak kazananan sigortalı işsizler her ayın 5’inde TC kimlik numarası ile PTT’den maaşını çekebilir. İşsizlik maaşı alan kişiler ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler maaş alınan süre boyunca genel sağlık sigortasından yararlanabilir. Bireyin bu süreçte sigortalı bir işe girmesi durumunda ise bir sonraki ay işsizlik maaşı otomatik olarak kesilecektir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@