Sosyal Güvenlik Kurumu emekli vatandaşların nefes alması için harekete geçti. SGK'ya yazılı başvuru yapan SSK ve bağ-kur emeklileri nakit avans alabilecek. Emekliye nakit avans imkanı asgari ücretin 3 katına kadar sağlanıyor. Yani Aralık ayında nakit avans için başvuru yapan emekliler 8475 TL ödeme alabiliyor. Üstelik bu ödemeler için faiz alınmıyor yani ana parayı geri ödüyorsunuz. SSK ve bağ-kur fark etmeden yazılı başvuru yapmak mümkün.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından resmi açıklama yayınlandı. SSK ve Bağ-Kur fark etmeden başvuru yapanlara nakit avans ödemesi yapılacak. Özellikle emeklilikte yaşını bekleyenler için büyük fırsat doğdu. Yaş bekleyen bu nedenle de emekli maaşını alamayan vatandaşlar yazılı olarak başvuru yapmaları durumunda SGK tarafından ödenen nakit avans imkanından faydalanabilecek. Ancak nakit avans almak için belirli şartlar aranıyor. SGK nakit avans ödemesi ile ilgili merak edilen detaylar haberimizin devamında...

sgk-son-dakika-nakit-avans-karari-geldi-yazili-olarak-basvuru-yapana-8475-tl-odeniyor-ssk-ve-bag-1

SGK Nakit avans kimlere veriliyor?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan nakit avans ödemesi emeklilik talebinde bulunan ve emekliliğe hak kazanan sigortalı ve hak sahiplerine veriliyor. Ancak nakit avans alabilmek için emekli aylığının 90 gün içinde bağlanmamış olması gerekiyor. Emeklilik hakkı bulunan ancak çeşitli sebeplerden dolayı emekli aylığı bağlanması Geciken vatandaşlar yazılı olarak başvuru yapmaları durumunda nakit avans alabiliyor. Faizsiz olarak verilen nakit avans imkanın da geri ödeme İlerleyen dönemlerde bağlanan maaşınızdan kesiliyor.

Ne kadar nakit avans veriliyor?

Emekliye verilecek nakit avans miktarı Her 3 ay için bağlanıyor. Tutar ise aylıklarda net asgari ücretin 3 katına tekabül ediyor. Gelirlerde ise bu tutar net asgari ücretin iki katı olarak veriliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilecek olan nakit avans miktarı Yapılan araştırmalar sonucunda belirleniyor. Nakit avansı alan vatandaşlar geri ödemeleri maaşları bağlandıktan sonra maaşlarından kesilecek şekilde yapıyor.

sgk-son-dakika-nakit-avans-karari-geldi-yazili-olarak-basvuru-yapana-8475-tl-odeniyor-ssk-ve-bag-2

Nakit avans başvurusu nasıl yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu nakit avans başvurularını yazılı olarak kabul ediyor. Nakit avans imkanından faydalanmak istiyorsanız Yaşadığınız yerde bulunan Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne yazılı olarak dilekçe vermeniz yeterli olacak. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi nakit avansın bazı şartları bulunuyor ve bu şartları taşımanız durumunda başvurunuz kabul ediliyor. Türkiye Emekliler Derneği ise emekli vatandaşların şu anda yaşadıkları zorlukları göz önünde bulundurarak tüm emekliler için SGK tarafından nakit avans imkanı sağlanması talebinde bulunuyor. Şu an için sosyal güvenlik kurumunun aldığı böyle bir karar bulunmuyor ancak taleplere göre yeni yılda bu kadar alınabilir.