SGK-SSK-Bağkur, Emekli Sandığı olan vatandaşlara büyük müjde geldi. 300 TL, 600 TL, 1250 TL ve 12.455 TL verilecek. Almak için yapmanız gereken çok kolay.

Normalde sosyal güvencesi olan kişiler ihtiyaç sahibi sayılmadığı için, herhangi bir devlet desteği almaz. Fakat3 istisnai durumda SGK ve Aile Bakanlığı devlet desteği sağlamaktadır. Bu destek 2022 yılında miktar olarak arttı. Her yıl sigortası olmayan, ihtiyaç sahibi bireyler ve aileler için çeşitli devlet desteği projeleri olur. Çoğu desteğin ilk şartlarından biri sosyal güvencenin olmamasıdır. Sigortası olan kişiler bu yardımlardan faydalanamaz. Fakat bazı istisnai durumlarda SSK, Bağkur ve emekli sandığı primi ödeyen vatandaşlar da devlet desteği alırlar. Tüm vatandaşların alabileceği bu 3 ayrı devlet desteği yazımızın devamında.

Sigortalı ve Sigortasız Herkese 300 TL’den 600 TL’ye Kadar Ödeme

Bu ödeme, Aile Bakanlığı tarafından, bebek sahibi olan tüm ailelere ödeniyor. Buna doğum yardımı deniliyor. Destek kampanyalarında genellikle birkaç şart bulunur fakat bu yardımda tek bir şart mevcut. Doğum yardımını sadece Türk vatandaşları alabiliyor.

Sadece annenin ya da sadece babanın Türk vatandaşı olması yeterlidir. Alınacak para desteği ise çocuk sayısına göre farklılık gösteriyor. Doğan çocuk ailenin ilk çocuğuysa 300 TL, ikinci çocuksa 400 TL, üçüncü ve sonraki çocuklar için 600 TL doğum yardımı yapılır. Bu yardımlar canlı doğum için bir defaya mahsus yapılmaktadır.

Peki bu desteği nasıl alacağız? Nereye başvuracağız? İşte asıl merak edilen sorunun cevabı. Başvuru için nüfus müdürlüğünde Kimlik Paylaşım Sistemi’ne bebeğin kaydı yapılır. Ardından doğum yardımı için dilekçe doldurarak Sosyal Hizmet Merkezlerine ya da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Müdürlüklerine teslim edilir. Ayrıca kamuda çalışanların, çalıştıkları kuruma da başvurması yeterlidir.

Sosyal Güvencesi Olanlara 1250 TL’lik Destek

Bu destek çalışanlardan birinin ölmesi halinde yapılacak cenaze yardımıdır. SGK primi ödeyen bir çalışanın vefat etmesi durumunda, ailesine cenaze masrafları için bu yardım yapılır. Aileden sigortalı başka kimse olması önemli değildir. Eğer vefat eden kişi evliyse eşi ve çocuklarına yapılacak olan destek, bekarsa anne, baba ve kardeşlerine yapılır.

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan 12.455 TL’lik Destek

Çalışan kadınlar, doğum yapacakları zaman, doğum izni kullanarak işten bir süreliğine ayrılırlar. Doğumdan önce ve sonra 8’er hafta olan bu izin süresinde devlet, SGK aracılığıyla doğum izni ödemesini yapar. Peki bu ödeme kaç TL’dir? Çalışan annenin sigorta primine göre yapılan ödemede en az ücreti asgari ücretle çalışan kadınlar alır. Bu da yapılan asgari ücret zammından sonra 12.454 TL olmuştur.

Halkbank’tan Beklenen Kredi Desteği Geldi! 150 Milyar TL Kredi Desteği Halkbank’tan Beklenen Kredi Desteği Geldi! 150 Milyar TL Kredi Desteği