SGK SSK Bağkur ve Emekli Sandığı için Erken Emeklilik Müjdesi! EYT Sorunu Tarih Oluyor

Milyonlarca SSK, Bağkur ve Emekli Sandığına tabi çalışana müjde gibi haber geldi! SGK'dan milyonlarca kişiye erken emeklilik müjdesi verildi.

Ekonomi 04.09.2021 - 11:43 04.09.2021 - 11:43 Berkay Keskin

Emeklilikte Yaşa Takılanlar sorunu çözülüyor. Derhal dilekçe ile emekli olunabilecek! Peki erken emeklilikten kimler yararlanabilecek? EYT'lilere emeklilik müjdesi. EYT Erken emeklilik ile ilgili tüm detayları haberimizde sizler için hazırladık.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar olarak bilinen yüz binlerce kişi erken emeklilik için müjdeyi beklerken Sosyal Güvenlik Kurumu SGK'dan sevindiren haber geldi! SGK o tarihten önce sigorta başlangıcı bulunanların, yaş şartı nedeniyle emekli olamamaları nedeniyle mağduriyet yaşamalarına dur diyecek! Yüz binlerce EYT'linin gözü kulağı bu haberde. EYT sorunu çözülüyor mu? EYT Yasası ne zaman çıkacak? SSK, Bağkur, Emekli Sandığı için erken emeklilik müjdesi geldi! EYT sorunu tarih olacak. Detayları haberimizin devamında sizler için hazırladık.

EYT'de Son Durum! Erken Emeklilik Müjdesi

Bilindiği üzere ülkemizde EYT olarak yer alan yüz binlerce kişi, emeklilikte prim ve hizmet yılı şartlarını sağlamalarına karşın çalışma hayatına başladıktan sonra getirilen yeni yasal düzenleme nedeniyle yaş şartına maruz kalarak emeklilik hakkı elde edememiştir. Emeklilikte yaşa takılanlar, oyun devam ederken kuralların değişemeyeceği ve hukuki güvenlik ilkesinden hareketle bir an evvel sorunun çözüme kavuşturulmasını ve emeklilik haklarının verilmesini talep ediyorlar. 

4447 sayılı Kanun ile emeklilik şartları; erkekler için 25 yıl, kadın çalışanlar için ise 20 yıl hizmet süresi ve 5.000 prim günü idi. 8 Eylül 1999 tarihinde çıkarılan yeni yasa ile birlikte emeklilik şartlarına ek olarak bir de yaş şartı getirilince yüz binlerce kişi 4447 sayılı Kanunda yer alan şartları taşımasına karşın yaş şartını sağlayamadığı için emekli olamadı. Şimdi gözler Meclis'e ve Hükümete çevrildi. EYT sorununun çözümü için 2021 yılı içerisinde bir düzenleme yapılıp yapılmayacağı ve EYT sorununun çözümüyle yüz binlerce kişiye erken emekliliğin yolunun açılıp açılmayacağı merak ediliyor.

EYT'de Finlandiya Modeli Önerisi

Finlandiya Modeli olarak gündemde sıkça yer alan bu modele göre Eyt'li vatandaşlar emekli edilecekler! Yani emeklilik hakkı elde edecekler. Ancak maaşları yaş şartını sağladıkları tarihe dek kesintili olarak ödenecek. Finlandiya modeli hem EYT'lilerden hem de Hükümetten belli ölçülerde taviz öngörüyor. 

2021 Yılında EYT Yasası Çıkacak mı?

Hükümet EYT konusunda son dönemde kapıları kapatan tarzda açıklamalar yapsa da ufuktaki 2023 seçimleri yahut herhangi bir erken seçim öncesi EYT yasasını bir koz olarak beklettiği iddia ediliyor. Bu çerçevede 2021 yılı içinde olmasa da kısa vadede EYT düzenlemesiyle ilgili umutvari konuşmak mümkün gözüküyor.

Yargıtay EYT'de Son Noktayı Koydu!

Yargıtay'dan 2021 yılı içinde EYT'lileri sevindirecek bir karar geldi! Yargıtay kararına konu olayda prim ödeme gün sayısı ve diğer emeklilik şartlarını taşıyıp yaş şartı nedeniyle emekli olamayan bir vatandaş, kıdem tazminatı için talepte bulunuyor. Yargıtay, EYT nedeniyle emeklilik hakkı elde edemeyen vatandaşın işyerinden ayrıldığı süreçte kıdem ztazminatı ve diğer alacaklarını talep etmesini haklı bularak işçi lehine karar verdi. Yargıtay tarafından verilen bu emsal karar ile birlikte tüm EYT'liler işten ayrılarak kıdem tazminatını talep edebiliyorlar.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@