Emeklilik sistemi ile ilgili çok önemli bir gelişme yaşandı.

EYT ile ilgi çalışmalar yıl sonuna doğru hızlanırken emeklilik sistemini değiştirecek bir düzenleme için düğmeye basıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin emeklilik sisteminde Bağ-Kur ile SSK arasındaki prim farkının giderileceğine yönelik açıklama yapmıştı. Peki prim gün sayısı nasıl eşitlenecek? İşte emeklilik sistemiyle ilgi merak edilen haberin detayı..

Emekli olmayı bekleyenler dikkat! Yaklaşık 6 milyon kişi EYT için gözünü Aralık ayına çevirmişken emeklilik sistemi ile ilgili dikkatleri üzerine çeken bir gelişme yaşandı. Çalışma Bakanı Vedat Bilgin ‘prim gün sayısı’ ile ilgili kritik bir detay açıklamıştı.  Bağ-Kur ile SSK emeklilik sistemi için aradaki prim farklılığının giderebileceğine bazı açıklamalar yapmıştı. Peki “Prim gün sayısı nasıl eşitlenecek?”  Merak edilen sorunun yanıtı haberimizde.

 Türkiye'de 2008 yılında yapılan reformla bütün sosyal güvenlik kurumları bir çatı altında toplandı. Durum böyle olunca daha önce SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı adı altında yürütülen işlemler Sosyal Güvenlik kurumu (SGK) çatısı altında birleştirilmiş oldu. Ancak bu reforma rağmen kurumlar arasında bir türlü birlik sağlanamadı. Tüm kurumlarda emeklilik işlemleri, emekli maaşı bağlama sistemleri farklı olarak uygulanmaya devam ediyor.

 Bağ-Kur, SSK ve Emekli Sandığı mensuplarının emekli olmak için bekleme süreleri ve prim gün koşullarında bazı farklılıklar mevcut. Yine emekli maaşı hesaplanırken farklı hesaplama sistemleri uygulanıyor. Bağ-Kur mensuplarının emeklilik şartları ise SSK'ya göre daha zor. Çünkü Bağ-Kur emeklileri SSK'ya göre daha fazla prim biriktirmek zorundalar.

 7200 VE 9000 Gün Prim Şartı

Örnek verecek olursak: 1995 senesinde Bağ-Kur'lu bir kadın sigortalı 7.200 gün (20 yıl) prim biriktirmesi gerekirken erkek Bağı-Kur'lu sigortalı için bu koşul 25 yıl yani 9.000 gün olarak belirleniyor. Aynı tarihte işe giren bir SSK'lı ise 570 gün prim ödediğinde emekli olabiliyor. Bu durumdan dolayı bir Bağ-Kur'lu 9.000 gün ile emekli olurken yanında çalıştırdığı SSK'lı bir çalışanı ise 5.750 gün ile emekli oluyor hatta daha fazla da emekli maaşı alabiliyor.

 Fark  Ortadan Kalkacak

Bir önceki gün bazı açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, "Esnafın bazı sorunlarının mevzuat ile ilgili sorun olduğunu ve prim gün sayısındaki farklılığın ciddi bir sorun olduğunu  dile getirerek bu durumun eşitlenmesi gerektiğini dile getirdi. Bilgin,  bu durumu eşitleyecek bir düzenlemeyi yapacaklarını ifade ederek, emekliliği hak etme koşullarını standart  hale getirmeleri gerektiğini de ifade etti. Ayrıca bu düzenleme ile  farklı mesleklerde çalışan insanlar arasında adaletsizlik duygusunun ortadan kaldırılabileceğine hem de devletle toplum arasındaki güven duygusunu güçlendirilebileceğini ifade etti.

Milyonlarca emekliye az önce flaş duyuru geldi! 17-18-19-25-26-27 Ağustos’ta ek ödemeler hesaplara yatacak Milyonlarca emekliye az önce flaş duyuru geldi! 17-18-19-25-26-27 Ağustos’ta ek ödemeler hesaplara yatacak

Böylece SSK'lılar ile Bağ-Kurlular arasındaki prim gün farkı yeni yapılacak olan düzenleme ile ortadan kalkmış olacak.