Emeklilik konusu birçok insan için yüksek önem arz ettiğinden dolayı çıkan her haber insanların heyecanlanmasına sebep olmaktadır. Sosyal medyada dolanan son haberlere göre şartları yerine getiren kişiler 8 yıl erkenden emekli olma hakkına erişebilecek.

Şartların ne olduğuna bakarsak 2000 yılından önce Bağ-Kur kaydı olmayan esnaf kaydını yaptırarak sigortalı olabilir. Örneğin 2000 yılından önce dükkân açmış ama henüz kayıt yaptırmamış bir kişi geçmişe dönük kaydını yaptırabilir. Bu sayede maddi imkansızlıklarından ötürü kayıt olamamış kişiler geri dönük olarak borçlanma şansını elde ederek emeklerinin karşılığını alabilecek. Peki, hizmet birleştirmesi yapılabilecek mi? İşte detaylar!

Hizmet Birleştirmesi Mümkün Mü?

Emekli olabilmek için bir gün bile oldukça önemli olduğundan dolayı insanların çalıştığı farklı kurumlarda ki hizmetlerini birleştirmeleri mümkün hale getirilmiştir. Bu sayede çalışanlar bütün primlerini bir araya getirerek prim gün sayılarını doldurabilmektedir. Hatta şartları sağlayan kişilerin doğum ve askerlik günleri de borçlandırılarak prim gününe dahil ediliyor. Böylece çalışanların erkenden emekli olma şansları da doğuyor.

Hizmet birleştirme işlemleri çalışanlar için oldukça yararlıdır. Bu sayede emekli olacakları zaman alacakları maaşları yükseltme şansları da bulunmaktadır. Hizmet birleştirme işleminden yararlanmak için SGK kurumlarına başvuruda bulunmak yeterlidir. Böylece hizmet birleşimi noktasında üst düzeyde bir kazanım elde edebiliyorsunuz!

Emeklilikte Son 3,5 Yıl Önemli

Kişilerin alacakları emekli maaşının ve emekli olacakları kurumun belirlenmesinde genelde son 3 yıl boyunca çalıştığı kurum büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle emekliliğe yaklaştığınızda çalıştığınız kurumu değiştirmek ilerde yararlanacağınız imkanları ve alacağınız maaşı oldukça etkileyecektir. Hizmet birleştirmesi yapılması da bu durumu etkilememektedir. Kişinin kurumu belirlenirken son çalıştığı kurum etkili olmaktadır.

Emekliye Müjde: TC Kimlik İle Ödeme 19.000 TL Olarak Hesaplara Yatacak! Emekliye Müjde: TC Kimlik İle Ödeme 19.000 TL Olarak Hesaplara Yatacak!

Genelde emekli sandığı oldukça iyi imkanlar sunan kurumlardan bir tanesidir. Ayrıca sonra senelerde prime konu olan kazancı daha yüksek tutmakta alacağınız maaşın artmasına yardımcı olacaktır. SGK’ya bildirilen matrahın yükselmesi sizin emekli olacağından ikinci bir işte çalışıp ikinci bir prim yatırmak da seçenekler arasındadır. Bu da prim konusunda önemli bir kazanım anlamına geliyor!