SGK toplu para ödemesi yapacak! Bu grupta olanlar başvuru yapacak anında binlerce lira toplu para alabilecek!

SGK’dan toplu ödeme duyurusu geldi. Bu grupta olan vatandaşlara başvuru yapmaları halinde anında ödeme yapılacak. Dikkat, siz de bu listede olabilirsiniz…

Ekonomi 22.11.2021 - 11:26 22.11.2021 - 11:26 Volkan Arık

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bazı vatandaşlara toplu para ödemesi yapılacak. Belirli koşullara uygun olanlar başvuru yapmaları halinde hemen ödeme alma hakkı elde edecek. Toplu para ödemesinden yararlanmak için ilk şart ise başvuru. Milyonlarca vatandaşın yer aldığı listede adınız varsa hemen başvuru yapacak 5.000 TL ve üstü maaş alma şansını siz de elde edebilirsiniz. Peki kimler SGK dan toplu ödeme alabilir? SGK toplu ödeme başvurusu nasıl yapılır?

Milyonlarca vatandaş uzun yıllar süren çalışma hayatının sonunda emeklilik hayalleri kuruyor ve çalışmadan maaş almak istiyor. Emekli olma hayaliyle çalışanlar için SGK dan güzel bir duyuru geldi. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan Resmî açıklama ile birlikte başvuru yapan vatandaşları Toplu para ödemesi yapılacağı açıklandı. Peki SGK kimlere toplu ödeme veriyor? SGK toplu ödeme alabilmek için ne yapmak gerekiyor?

sgk-toplu-para-odemesi-yapacak-bu-grupta-olanlar-basvuru-yapacak-aninda-binlerce-lira-toplu-par-3

SGK’DAN RESMİ DUYURU YAPILDI

Malum herkes uzun yıllar boyunca yaptıkları çalışmalar sonucunda emeklilik hayali kuruyor. Ancak bazı durumlarda vatandaşlar belirlenen şartları taşıyamadığı için emeklilik hakkını elde edebiliyor. Emeklilik için öncelikle belirlenen prim gün sayısının tamamlanması ve ardından emeklilik yaşının gelmesi bekleniyor. Bu şartlardan bir tanesini bile yerine getiremeyen vatandaşlar maalesef ki emekli maaşı almaya hak kazanamıyor. Prim gün sayısını tamamlamasına rağmen emekli olmak için yaş beklemek zorunda kalan vatandaşlar ise ekstra gelir elde etmek için yolları ve yöntemleri araştırıyor. Emekli olmak için bekleyen vatandaşlara Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından çok önemli bir fırsat sunuldu. Başvuru yapması durumunda vatandaşlar Toplu para ödemesi alabilecek.

sgk-toplu-para-odemesi-yapacak-bu-grupta-olanlar-basvuru-yapacak-aninda-binlerce-lira-toplu-par-2

ARTIK DERT ETMENİZE GEREK YOK

Prim gün sayısını tamamlamayan ve emeklilik yaşı dolmasına rağmen emekli olamayan vatandaşlar da var. Emeklilik yaşı dolduktan sonra prim gün sayısı da olmadığı için çalışmak zorunda kalan vatandaşlar bu durumdan çok sık şikayet ediyor. Ancak artık Sosyal Güvenlik Kurumu bu vatandaşlara önemli bir hak tanıdı. Vatandaşların talepleri doğrultusunda bugüne kadar biriken paraları geri almak mümkün. Yani emekli olamıyorsunuz ancak SGK size bugüne kadar Ödediğimiz tüm filmleri toplu olarak geri iade ediyor.

sgk-toplu-para-odemesi-yapacak-bu-grupta-olanlar-basvuru-yapacak-aninda-binlerce-lira-toplu-par-1

BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Emeklilik hakkından vazgeçmek ve SGK’dan Toplu para ödemesi almak isteyen vatandaşlar da başvuru şartlarını merak ediyor. Başvuru şartları ise şu şekilde;

Emeklilik yaşını tamamlayan ancak prim gün sayısı tamamlanmadığı için başka bir yerde çalışamayan vatandaşlar başvuru yapabiliyor. Kendi işini yürüten BAĞ-KUR'lu vatandaşlar bu ayrıcalık Tan faydalanamıyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kadınlar ve erkekler için belirlenen emeklilik yaş sınırını geçmiş olmak gerekiyor. Yine SGK’nın belirlediği bir süre çalışmış olma şartı aranıyor.

Yukarıda sayılan bu şartları yerine getiren ve daha fazla çalışmak istemeyen vatandaşlar emekliliği hak kazanan olmaları durumunda doğrudan Sosyal Güvenlik Kurumu'na dilekçe ile başvuru yaparak biriken primlerini geri alabiliyor. En yakın SGK İl yada ilçe müdürlüğüne başvuru yapmak Toplu para ödemesi almak için yeterli oluyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@