SGK uzmanından EYT’lilere kritik bir açıklama geldi. Yapmayanların emekli olamayacağı noktayı aydınlattı. İşte detaylar...

Emeklilikte Yaşa Takılanlar için çıkarılan düzenlemenin ardından ilk etapta 2,5 milyon vatandaş emeklilik haklarını elde etme fırsatı edindi. Ancak ilk maaşını henüz alamamış kişiler için SGK uzmanı açıklamada bulundu. EYT kapsamında emekli olmak isteyen, 8 Eylül 1999 öncesi vatandaşlara verilen erken emekli olma hakkına ilişkin detaylar paylaşıldı. 

Milyonlarca vatandaşın beklediği EYT’nin yasalaşmanın ardından Mart ayında başvurular alındı. Yoğun şekilde yapılan başvurular için SGK çalışanları ek mesai ile maaş bağlama işlemlerini katbekat yaparak en kısa zamanda maaşların bağlanması için çalıştı. Nisan ayında maaş alamayan EYT’lilerin bu ay maaşları yattı. Ancak hala maaşları bağlanmayan EYT’liler ise durumu araştırıyor. Konuyla ilgili SGK uzmanından detaylar geldi. 

EYT MAAŞLARI YATMAYANLARA AÇIKLAMA 2

İLK MAAŞI ALAMAYAN HEMEN YAPMALI 

EYT kapsamında emeklilik haklarını elde eden, ancak ilk maaşlarını alamamış olan vatandaşlar için SGK Başmüfettişi İsa Karakaş açıklamasında “Mart ayından bu ayın sonuna kadar 1 milyon 850 bin EYT’li müracaatlarını gerçekleştirdi. Ülkemizde şu an 15 milyon 900 bin emekli vatandaş bulunduğunu söyleyebiliriz. Sene sonuna kadar 400 bin vatandaşın daha emeklilik müracaatını gerçekleştireceğini düşünürsek emekli vatandaş sayısı 16 milyon 300 bin olacak.” ifadelerine yer verdi.  

Açıklamalarının devamında ise “Emeklilikte gereken prim günü ile sigortalı geçen sürenin tamamlanması önemlidir. Primin 1 gün eksik olması durumunda emeklilik hakları elde edilemez. Sigortalı geçen süre tamamlanmış ise emeklilik elde edilemez. Ayrıca Bağ-Kur borcu ya da GSS (Genel Sağlık Sigortası) borcu bulunuyorsa da emekli olunamamaktadır. Bazı EYT’lilerin bu durumlara dikkat etmesi gerekiyor. Bunlara dair sorgulamaları e-Devlet sistemi üzerinden yapabilmektedirler. Henüz maaşlarını alamadılarsa maaşın bekleme sebebini araştırmaları önemlidir.” ifadeleriyle hala maaşı yatmayan emeklileri bilgilendirdi. 

EYT MAAŞLARINI ALAMAYANLAR

Emekliye yüzde 30 zam verileceği açıklandı! Emekliler bu habere bayram edecek! Emekliye yüzde 30 zam verileceği açıklandı! Emekliler bu habere bayram edecek!

BAĞ-KUR’LULAR BORÇLARINI KONTROL ETMELİ 

SGK Başmüfettişi Karakaş, “SSK ya da Bağ-Kur’dan emekli olacaklar ya da Emekli Sandığı’ndan emeklilik haklarını elde edeceklerin daha önceden vergi mükellefliği bulunuyor ise Esnaf ve Zanaatlar Odası’na kaydı gözüküyorsa çok büyük bir olasılıkla borç çıkmaktadır. Borcun ödenmesi halinde emeklilik işlemleri sonuçlandırılacaktır.” ifadelerine yer verdi.