SGK üzerinden verilen 9.156 TL Ödeme duyurusu yapıldı. Yaşlılık aylığı olarak da geçen bu para, aylık olarak verilmektedir. 65 yaş üzeri olan ve emekli olmayan kişilere, 9.156 TL Ödeme yapılmaktadır. Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan kişiler, bu destek ödemelerini alarak, aylık maaş alabileceklerdir. 9.156 TL Ödeme yıllık olarak toplamda verilen ödemedir. 65 yaş aylığı olarak da bilinen bu ödeme, 763,67 TL olarak yaşlılara aylık olarak ödenmektedir. Dileyen kişiler aylık, dileyen kişilerde 3 aylık olarak alabileceklerdir. 

65 Yaş Aylığı Kimler Alabilir?

65 yaş aylığı alabilmeniz için, 65 yaş üzerinde olmanız gerekiyor. 66 yaşından gün alan kişiler, SGK aracılığı ile emekli maaşı almıyorsa, yaşlılık aylığı alabileceklerdir. Bunun içinde kişinin muhtaç olması gerekiyor. 65 yaş üzerinde olan ve muhtaç olan kişiler, bu paraları alabileceklerdir. Devlet tarafından verilen bu destekler, kişilerin yaşamlarını sürdürebilmeleri için önemlidir. 

65 Yaş Aylığı Nasıl Alınır? Başvuru Nereye Yapılır?

SGK tarafından verilen 9.156 TL Ödeme alabilmek için başvuru yapılması gerekiyor. Başvuru yerleri sosyal yardımlaşma kurumları, SGK kurumları, Valilikler veya ilçelerdeki kaymakamlıklardan bu işlemler yapılabilmektedir. Başvuru sonrasında sizi değerlendirmeye alacaklar ve inceleme başlatacaklardır. Kişinin üzerine olan mal varlığı, hane geliri, ikamet adresleri incelenecektir. Gerekli koşulların sağlanması sonrasında, PTT, Ziraat Bankası, Vakıfbank veya Halkbank üzerinden istediğinizi seçerek, aylık ödeme alabileceksiniz. 1 yıl içinde bu sene için ödenecek tutar kişi başı 9.156 TL olarak duyurulmuştur. 

sgk_logo_1

65 Yaş Aylığı Şartları Nelerdir?

65 yaş aylığı alabilmek için şartlar vardır. Bu şartların başında kişinin 65 yaşını bitirmiş olması ve sosyal güvencesinin olmaması gerekiyor. Kişi eğer bir sigortalı iş yerinde çalışıyorsa, maalesef onay alamayacaktır. Kişilerin kira geliri, gayrimenkul, araç, gibi üzerine mal varlıkları varsa, bu desteklerden alamayacaklardır. Tüm şartlara uygun olan ve gerçekten ihtiyaç sahibi olan kişiler, 65 yaş aylığı alabileceklerdir. Bu aylığı alabilmek için, başvuru yapmanız gerekiyor. Bu ay başvuru yaparsanız, onay alırsanız, bir diğer ay ayın 15 ile 25 arasında maaşınızı alabileceksiniz. 65 yaş olan ve emekli olmayan kişiler, muhtaçlık durumu ile birlikte, para yardımı, gıda yardımı, kömür yardımı gibi yardımlardan da faydalanacaklardır.