SGK’dan 25 Sene Evli Kalan Herkes İçin Müjdeli Haber Geldi, Şartları Sağlayan Emekli Olabilecek! Herkes bu haberi bekliyordu! Son dakika açıklaması SGK’dan geldi. 25 sene evli kalan Türk vatandaşları için emeklilik fırsatı geldi. Genç bir yaşta evlenip çalışma yaşamına katılamamış olan ve sigortalı olamayanlar da emekli olabilecek gibi görünüyor. Geçmiş zamanlarda asla çalışmamış olan ve 25 senelik evliliği olan kadınlar, bazı şartları karşılamaları durumunda emekli olabilecek.

Son dakika meselesi olarak yaşanan bu ilerleme konusunda SGK’dan emekli olmak isteyen bireyler için incelemeler son hızda devam ediyor. En sonunda bu konu netlik kazandı. 25 sene evli kalan ev hanımları da artık emekliliğin keyfini yaşayabilecek. SGK şartları da bu şekilde açıklamış oldu. Geçmişinde herhangi bir biçimde çalışmamış olan ev hanımları için yapılan bu düzenleme çok konuşulacak.

SGK’dan gelen son dakika açıklamasıyla beraber çalışma hayatına girmemiş 25 senelik evli kadınlar da artık emekli olabilecek. Bu birçok ailede müjdeli haber olarak anılacak gibi görünüyor. SGK’dan gelen bu önemli gelişmeyle beraber neler olacağı da merak konusu oldu. Peki bu emekliliğin şartları neler olarak belirlendi? İşte detaylar…

EV HANIMLARINI ALAKADAR EDEN EMEKLİLİK ŞARTLARI NELERDİR?

2008 senesinden sonra çalışma hayatına dahil olan bir kişinin emekliliği 2700 prim günü yatırıldığı zaman gerçekleşmiş oluyor. Bu durum doğrultusunda 20 sene çalışma yaşamı olması lazımdır. SGK bağlamında sigorta primi ödememiş olan ve herhangi bir işte çalışmamış olanlar için de yeni bir öneri tasarlandı. Meclise gelen yeni bir yasayla da çalışma yaşamı olan ya da olmayan kadın bireylerin emekli olabilmelerine fırsat tanınmaya başlanmış olacak.

sgkdan-25-sene-evli-kalan-herkes-icin-mujdeli-haber-geldi-sartlari-saglayan-emekli-olabilecek1

Şartların en önemlisi ise kişinin 25 senedir eşiyle evli olmasıdır. Bunun için ek şartlar da kendini gösteriyor. En mühim olanı 50 yaş şartı olmaktadır. Aynı zamanda SGK ile çok daha eskiden bir bağın yer almaması, belirli bir zaman çalışmış ve SGK girdilerinin olmaması, 1995 yılı ve daha öncesinden itibaren evlenmiş olmak gerekmektedir. Yaşlılık ve malulen emeklilik maaşı almamak, dolayısıyla gelir vergisi ödememek gerekiyor.