SGK'dan 9000 TL ödeme alabilirsiniz! Süresi var, başvuru gerekiyor! Süre dolmadan başvuru yapanların hesabına yatıyor

SGK'dan 9000 TL ödeme alabilirsiniz! Süresi var, başvuru gerekiyor! Süre dolmadan başvuru yapanların hesabına yatıyor. İşte başvuru şartları!

Ekonomi 08.08.2021 - 20:20 08.08.2021 - 20:20 Volkan Arık

SGK'dan 9000 TL ödeme alabilirsiniz! Süresi var, başvuru gerekiyor! Süre dolmadan başvuru yapanların hesabına yatıyor. Koronavirüs salgını ile mücadele sürecinde geri ödemesiz olarak verilen destekler vatandaşlar için büyük önem taşıyor. Özellikle ihtiyaç sahibi olan birçok kişi bu süreçte devlet yardımı ile ayakta kalmaya çalıştı. Ekonomik sıkıntı çeken vatandaşlara güzel bir haberde SGK’dan geldi. SGK 9000 TL ödeme yapıyor ancak başvuru yapmak gerekiyor. Evde bakım maaşı, cenaze yardım parası, yolluk ödemesi, süt ödemesi, iş göremezlik ödemesi ve doğum izni yardımı gibi birçok farklı kalemde bu ödemeleri almak mümkün. Peki devletten 9000 TL ödeme nasıl alınır? Biriken paralar nasıl tahsil edilir?

Koronavirüs salgını ile mücadele sürecinde ekonomik anlamda sıkıntı çeken milyonlarca kişiyi rahatlatacak haber Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan geldi. Özellikle bu süreçte SGK tarafından yapılan geri ödemesiz ödemeleri unutan vatandaşlar bilmedikleri için biriken paralarını bırakıyor. Ama e-devlet üzerinden başvuru yaparak SGK’da biriken ödemeleri tek seferde alabilirsiniz. Bu ödemeler içinde çeyiz parası, evde bakım maaşı, cenaze yardım parası, yolluk ödemesi, süt parası, doğum izni yardımı ve iş göremezlik ödemesi bulunuyor. Peki SGK’da biriken paralar nasıl alınır? devlette unutulan paralar nasıl alınır?

sgkdan-9000-tl-odeme-alabilirsiniz-suresi-var-basvuru-gerekiyor-sure-dolmadan-basvuru-yapanlarin-1

E-DEVLET SORGULAMA

Devlette unutulan paraları e-devlet sorgulama ekranı üzerinden sorgulayabilirsiniz. Yapmanız gereken şey TC kimlik numarası ve şifre ile e-devlet giriş yapmak ve ardından SGK sorgulama bölümüne ulaşarak ana ekranda bulunan şahıs ödemeleri ekranına tıklamak. SGK şahıs ödeme sorgulama linki üzerinden adınıza yatırılan bir para olup olmadığını hemen öğrenebilirsiniz.

sgkdan-9000-tl-odeme-alabilirsiniz-suresi-var-basvuru-gerekiyor-sure-dolmadan-basvuru-yapanlarin-2

DOĞUM YARDIMI 1300 TL'YE KADAR YAPILIYOR

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı doğum yapan kadınlara sigortalı olup olmadığına bakmadan ödeme yapıyor. Doğum yardımı parası bireysel bazda ve tek sefere mahsus olmak üzere birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üç ve sonraki çocuklar için ise 600 TL olarak ödeniyor. Kamu çalışanları aynı zamanda sözleşmeleri gereği kurumlarından aldıkları doğum yardımı tutarı ile SGK tarafından ödenen tutar arasındaki farkı da alabiliyor.

sgkdan-9000-tl-odeme-alabilirsiniz-suresi-var-basvuru-gerekiyor-sure-dolmadan-basvuru-yapanlarin-3

PTT'DEN YOLLUK ÖDEMESİ

Sigortalı olan kişiler ve bakmakla yükümlü olduğu anne baba eş ve çocukları için PTT aracılığı ile aynı zamanda yolluk ödemesi alabiliyor. Yolluk ödemesi almak için Sigortalı kişinin ya da bakmakla yükümlü olduğu kişilerden birinin Meslek Hastalıkları, kanser tedavisi, organ nakli gibi acil durumlar için başka bir hastaneye nakledilmesi gerekiyor. Yolluk ödemesi için başvuru işlemlerinin SGK İl müdürlükleri üzerinden yapabilirsiniz.

EMZİRME PARASI VE İŞ GÖREMEMEZLİK ÖDEMESİ

Sigortalı olarak çalışan kadınlar aynı zamanda doğumdan sonra devletten emzirme parası ve iş göremezlik ödemesi de alabiliyor. Kadınlara SGK tarafından yapılan ödemeler toplamda 9000 TL'yi buluyor. Fakat bütün bu ödemeleri alabilmek için öncelikle başvuru işlemlerini tamamlamak gerekiyor. Çocuk parası başvuru işlemleri çocuk doğduktan sonra kimliğini çıkartırken nüfus Müdürlüğü aracılığı ile yapılıyor. Ancak emzirme parası ve iş göremezlik ödemesi için mutlaka SGK ya başvuru yapmak gerekiyor. Çalışan kadınlar bu ödemeleri doğum sürecini geçirip işine geri döndükten sonra alıyor.

sgkdan-9000-tl-odeme-alabilirsiniz-suresi-var-basvuru-gerekiyor-sure-dolmadan-basvuru-yapanlarin-4

ÖDEMELER PTT ARACILIĞI İLE YAPILIYOR

SGK tarafından verilen ödemeler için herhangi bir banka hesabı açmanız gerekmiyor. Bütün ödemeler doğrudan PTT aracılığı ile yapılıyor. 9000 TL'yi bulan SGK ödemeleri için annenin PTT şubesine kimliğiyle gitmesi ve ödemesini alması gerekiyor. Doğum yardımı ödemesi ise Babaya da yapılıyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@