SGK’dan Açıklama Geldi! Ödemeleri 5 Sene İçerisinde Almalısınız. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) her sene olduğu gibi bu sene de birçok kişiye emzirme yardımı, çeyiz parası, iş göremezlik ve cenaze parası gibi birçok ödeme yapmaya devam ediyor.

BİR DEFAYA MAHSUS VERİLECEK

Analık sigortası kapsamı içerisinde 4A’lı olarak çalışan kadınlarla eşi doğum yapmış olan erkeklerin eşine emzirme ödeneği, bir diğer adıyla süt parası verilmektedir. Emzirme ödeneği bu sene 232 TL olarak belirlenmiştir. Meblağ her sene değişir ve 1 kez verilir. Bu para için anne veyahut da eşinin Bağkur ya da SSK’lı olması şartı aranır. Aynı zamanda da 120 günlük prim ödemesi olmalıdır.

CENAZE KALDIRMA ÖDENEĞİ

Sigortalı halde en az 360 gün prim ödemiş olanlarla SGK’dan aylık ve gelir alımı yapanların vefatı durumunda hak sahiplerine 918 TL’lik bir cenaze ödeneği verilmektedir. Ölümün vuku bulduğu tarihte kişinin sigortalı olması koşulu aranmıyor. Bağkurlular ve emekli bireyler de bu ödemeyi alabiliyor. Ödemede öncelik çocuk ve eşe tanınıyor. Çocuk da eş de yoksa bu ödemeyi anne, kardeş ya da baba alabilmektedir. Bir dilekçe yoluyla sosyal güvenlik merkezlerine başvuru yapılması lazım.

sgkdan-aciklama-geldi-odemeleri-5-sene-icerisinde-almalisiniz-son-dakika

827 TÜRK LİRASI 65 YAŞ AYLIĞI

Hemen hemen 800 bin kişi bahsi geçen yardımlardan yararlanmaktadır. 827 TL olan 65 yaş aylığını almanın üç şartı var; sosyal güvence, yaş ve gelir! Yani kişi 65 yaşını doldurmuş olacak, sosyal güvencesi olmayacak. Sosyal güvenceden kasıt ise maaş ve nafaka gibi şeylerdir. Evdeki kişi başına düşen gelirin de 852 TL’nin altında olması gerekiyor.

İSTİRAHAT OLANAĞI

Raporlu halde olan ve ayakta tedavisi devam eden vatandaşlara günlük kazancının üçte ikisi, yatarak tedavisi devam edenlere günlük kazancının yarısı kadar tutarında SGK tarafında geçici istirahat ödeneği veriliyor. Bu sene için bahsi geçen tutarlar yatan hastalar için en az 59, ayaktaki hastalar için de 79 TL olarak belirlenmiştir. Bu meblağı Bağkurlular da alabilirler. E-devlet üzerinden konuya dair detaylı sorgulama basit bir şekilde yapılabilir. Bu ödenekler her sene dağıtılıyor.