SGK'dan Emeklilik Bekleyenlere Erken Emeklilik Müjdesi! Hemen Bugün Emekli Olabilirsiniz İşte Şartı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), emeklilik bekleyenlere müjdeli haberi duyurdu! Emeklilikte yaşı, prim ve hizmet süresini bekleyenlere erken emeklilik müjdesi geldi! Peki erken emeklilik şartları nelerdi

Ekonomi 22.08.2021 - 12:41 22.08.2021 - 12:41 Berkay Keskin

Kimler erken emekli olabilir? Her çalışanın hayali bir gün emekli olabilmektir ve çalışma döneminde de emeklilik hayalleri kurulur. İşte SGK'dan gelen son müjde ile emeklilik hayali derhal gerçeğe dönüşebilir! Bugün hemen emekli olabilirsiniz. Peki şartlar neler? Erken emeklilikle ilgili bilinmeyenler ve tüm detaylar haberimizde sizlerle...

Emeklilik bekleyenlere büyük müjde! Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), emeklilikle ilgili yeni müjdeyi vatandaşlarla paylaştı. Bilindiği üzere her çalışan için emeklilik bir hayal ve hedef olarak görülmekte ve çalışma hayatı boyunca da emeklilik planları kurulmaktadır. Ülkemizde sosyal güvenlik mevzuatı çerçevesinde emekli olabilmek için bir takım şartların bir arada yerine getirilmesi aranmaktadır. Çalışanlar, yaş, sigorta primi ve hizmet süresi gibi kıstasları tamamlayarak emeklilik hakkı elde edebilmektedirler. İşte bu noktada bazı şartları sağlayamayanlar için getirilen çözümlerle erkenden emekli olabilmenin önü açılmıştır. Çalışana ve vatandaşa kolaylık sağlanarak sosyal güvence altına girebilmeleri hedeflenmektedir. Vatandaşlar erken emekli olabilmenin yollarını sıklıkla araştırıyorlar. İşte bu noktada SGK'dan gelen müjde gibi haber milyonlarca kişiyi sevindirecek! Peki erken emeklilik için şartlar nelerdir? Kimler erken emeklilikten faydalanabilir? Erken emeklilik için ne yapmak gerek? Erken emeklilik başvurusu nasıl yapılır? Tüm bu soruların yanıtlarını ve erken emeklilikle ilgili bilinmesi gerekenleri haberimizin devamında sizler için hazırladık.

SGK'DAN ERKEN EMEKLİLİK MÜJDESİ! 

Emekli olmak isteyen vatandaşlar, yaş, hizmet süresi ve prim gün sayısı şartlarını tamamlamak zorundalar. Ancak SGK, emeklilik konusunda yaşı tamamlayıp prim şartını yerine getiremeyenler için müjdeli haberi duyurdu! Prim ödeme gün sayısı eksik olan vatandaşlar da erkenden, hem de bugün emekli olabilecekler! SGK'nın erken emeklilik müjdesi milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiriyor.

SİGORTA BAŞLANGICI ÖNEM TAŞIYOR

SGK'dan yapılan açıklamaya göre emeklilikte yaş şartını tamamlayıp primlerini tamamlayamadığı için emeklilik hakkı elde edemeyenler için sigorta başlangıcı yani ilk sigortalı olunan tarih büyük önem taşıyor. İlk sigortalılık tarihine göre; yaş şartını tamamlayıp primlerini tamamlayamayan vatandaşlar da bazı durumlarda emekli olma hakkı kazanabiliyorlar. İlk sigortalı olduğu tarih 8 Eylül 1999 tarihinden önce olan kadın erkek tüm çalışanlar, 3600 prim ödeme gün sayısı ve 15 hizmet yılı sigortalılık süresi ile SGK erken emeklilik fırsatından yararlanabiliyorlar. Ancak bu imkandan faydalanabilmek için erkek çalışanlarda 55 yaş ve kadın çalışanlarda 50 yaş emeklilik yaş şartının sağlanması gerekiyor.

3600 GÜN ÜZERİNDEN ERKEN EMEKLİLİK FIRSATI

Emeklilikte 3600 prim ödeme gün sayısını tamamlayıp, ilk sigortalılık tarihinde de şartı yerine getirenler erken emeklilikten yararlanabiliyorlar. İlk sigortalı girişi 8 Eylül 1999'dan sonra yapılan vatandaşlar ise emeklilik yaşında erkekler için 60, kadınlar için ise 58 yaş şartına tâbi oldukları için ancak bu yaşta emekli olabiliyorlar.

BAĞ-KUR 5400 GÜN ÜZERİNDEN ERKEN EMEKLİLİK

5510 sayılı Kanun'un 4/1-B maddesine göre sigortalı olan yani Bağ-Kur'lu olan vatandaşlar da 5400 gün üzerinden erken emeklilik fırsatını kullanabiliyorlar. Emeklilik yaş şartını tamamlayıp primlerini tamamlayamadığı için emekli olamayan Bağ-Kur'lular da SGK'nın müjdesinden faydalanabiliyor. 4B'li olarak sigorta primleri eksik olan ancak emeklilikte yaş şartını sağlayan tüm kadın - erkek çalışanlar, ilk sigortalılık tarihi 8 Eylül 1999 ile 30 Nisan 2008 tarihleri arasında olmaları koşulu ile 5400 gün üzerinden emeklilik hakkı kazanabiliyorlar.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@