Milyonlarca emeklinin gündeminde yer alam emekli promosyon ödemeleri ile ilgili kampanyalar devam ediyor. Bu bağlamda 1 Aralık 2022 tarihinde ödemelerde güncellemeler yapıldı. Artan ücretlerin ne kadar olduğu merak konusu oldu. SGK 19 banka ile görüşme yapıldığını ifade etti. İşte detaylar…

Milyonlarca emeklinin gündeminde yer alam emekli promosyon ödemeleri ile ilgili kampanyalar devam ediyor. Bu bağlamda 1 Aralık 2022 tarihinde ödemelerde güncellemeler yapıldı. Artan ücretlerin ne kadar olduğu merak konusu oldu. SGK 19 banka ile görüşme yapıldığını ifade etti. İşte detaylar…


2022 Temmuz ayında memur ve emekli maaşlarına aynı zamanda asgari ücrete zam yapılmasının ardından gözler bankalara çevrilmişti. Bu bağlamda emeklilerin promosyonlarında da artış yapılacaktı. Kendi müşterilerini rakip bankalara kaptırmak istemeyen bankalar birbirleri ile yarışa girdi. 1 Aralık tarihinde bu promosyon ödemelerinde güncelleme yapıldı. Promosyonların detayları haberimizin içeriğinde yer alıyor. 

Ekran Resmi 2022-12-14 18.45.57


SGK’dan Emekliye Müjde! 


Hepimizin de bildiği gibi bugün dünyanın birçok gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerinde yüksek enflasyon ile mücadele devam ediyor. Dolayısı ile 1990’ lı yıllardan sonra küreselleşmenin de etkisi ile ülkeler arasında karşılıklı bağımlılık teorisi daha da yaygınlaştı. Bu bağlamda dünyanın farklı iki ayrı bölgesinde yaşanan ekonomik sıkıntı birbirini etkiler duruma geldi. Tabii ki bu etkilenme olumsuz olacağı kadar olumlu etkiler de yarattı. Olumlu anlamda ihracat ve ithalatta artışların yaşanması ve serbest ticaret bölgelerinde bazı kısıtlamaların kaldırılması gibi birçok avantaj bulunuyor. Öte taraftan olumsuz etkilere baktığımız zaman da aslında hepimizin iliklerine kadar hissettiği korona virüs sonrası yaşadığımız dönemi örnek gösterebiliriz.


Bütün dünyada etkili olan korona birçok ölüme neden olması ile birlikte günlerce kapanmanın ardından getirdiği ekonomik olumsuzluklar da göz ardı edilmemeli şeklinde olumsuz etkilere örnek gösterebiliriz. Günlerce kapanmaların yaşandığı salgında tedarik zincirinde kopmalar yaşandı ve bugün dünyanın birçok bölgesinde yüksek enflasyon ile mücadeleye yol açtı hatta çoğu bölgede ekonomik krizlerin yaşandığını ifade edebiliriz. 

Ekran Resmi 2022-12-14 18.46.19


Emekli Promosyon Ödemelerinde Yeni Dönem! Herkese Zam! 


Küresel bağlamda zaman içinde yaşanan gelişmelere biraz da olsa değinmeye çalıştık. Dolayısı ile 2019 yılında dünya genelinde etkili olan korona virüs ülkemizde de ciddi olumsuz etkiler bıraktı. Bugün ülkemizde TL’ nin değer kaybetmesi, yüksek enflasyon rakamları gibi birçok ekonomik sıkıntı baş göstermiş durumda. Bu bağlamda 2022 yılında normalde bir defa yapılan zamlar temmuz ayında da yapılarak yılda iki sefer zam yapılmasına yol açtı. Bunun temel sebebi yüksek enflasyon rakamlarından kaynaklı alım gücünün zayıflaması olarak ifade edebiliriz. 


Temmuz 2022 tarihinde memur, emekli, asgari ücret ve özel sektörde çalışan kişilere zam yapıldı. Yapılan zamların ardından hem kamu bankaları hem de özel bankalar birbirleri ile yarışa girerek emekli promosyon ödemeleri için kampanyalar hazırladılar. Bankalar burada kendi müşterisini rakip bankaya kaptırmamak için kampanyalarda sürekli güncellemeler yapmaya devam etti. İl başlarda 750 TL ile başlayan emekli promosyon ödemesi son zamanlarda 10 bin TL’ nin üzerine çıktı. 


Özel bankaların Anadolu’ nun bazı şehirlerinde olmamasından dolayı kampanyalardan yararlanamadıklarını ifade etmeleri üzerine Hazine ve Maliye Bakanlığı talimat vererek kamu bankaları da sürece dahil edildi. Bilhassa kamu bankalarının sürece dahil olması ile özel bankalar kampanyalarda ciddi artışlar yaptılar. Her ay rakam güncellemesi yapan bankalar düzenli olarak kampanyalardaki rakam güncellemesini yaptılar. 

2000 sonrası sigortalılar dikkat kesildi! Emeklilik için sıra geldi! 2000 sonrası sigortalılar dikkat kesildi! Emeklilik için sıra geldi!


Hem kamu bankalarının hem de özel bankaların emekli promosyon yarışı sürerken 1 Aralık 2022 tarihinde ödemeler güncellenmeye başlandı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından verilen karar kapsamında kamu bankaları emekli promosyon ücretlerinin arttırıldığı ifade edildi. 13 milyon emekli için ek gelir olan promosyon ödemeleri için yeni dönemin başladığını belirtebiliriz. Öte taraftan SGK, promosyon taban tutarları güncellendiğini ve 19 bankayla protokollerin tekrardan imzalanacağı vurgulandı. Bu bağlamda yüksek promosyondan faydalanmak isteyen milyonlarca SSK ve Bağ- Kur emeklisi en yüksek emekli promosyon veren bankaları araştırdığını söyleyebiliriz.