SGK'dan Erken Emeklilik Müjdesi! Hemen Emekli Olup Maaş Almaya Başlayabilirsiniz

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) erken emeklilik bekleyen vatandaşlara müjdeli haberi duyurdu! SGK, Erken Emeklilik müjdesi sonrası maaş almaya hemen başlayabilirsiniz.

Ekonomi 24.07.2021 - 16:48 24.07.2021 - 16:48 Berkay Keskin

Başta emeklilikte yaşa takılanlar olmak üzere erken emeklilik bekleyen binlerce vatandaş bu yöntemle anında emekli olabiliyor. Erken emekli olup emekli aylığı almaya hemen başlayabilirsiniz. SGK mevzuatında yapılan değişiklikler ile birlikte emeklilik bekleyenlere müjdeli haber geldi! SGK erken emeklilik müjdesinin tüm detayları haberimizin devamında sizlerle...

Milyonlarca vatandaşın beklediği emeklilik müjdesi geldi! Son dönemde başta Sosyal Güvenlik mevzuatı olmak üzere pek çok kanunda yapılacak düzenlemeler bu yıl hayata geçirilecek. Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile erken emeklilik bekleyen diğer vatandaşlar bir an önce emekli olabilmeyi bekliyor. Bilindiği üzere ülkemizde emeklilik hakkı elde edebilmek için yaş, hizmet yılı ve prim ödeme gün sayısı şartlarının doldurulması gerekiyor. Tüm şartları bir arada yerine getirenler SGK'dan emeklilik hakkı elde edebiliyor. SGK mevzuatında yapılacak değişiklikle birlikte emeklilik bekleyenlere müjde gibi haber geliyor! Yaş şartı artık Finlandiya modeline benzer bir modelle tarih olabilir. 2021 yılı içinde EYT'ye çözüm bulunması ve erken emekliliğin kalıcı hale getirilmesi hedefleniyor.

ERKEN EMEKLİLİKTE BORÇLANMA FORMÜLÜ

Emeklilik hakkı elde edebilmek için kimi zaman yaş şartı kimi zaman ise prim ve hizmet yılı şartları eksik olabiliyor. Şuan için yaş şartı konusunda bir kolaylık sağlanmamış olsa da prim ve hizmet yılı şartları eksik olan erkek çalışanlar askerlik borçlanması, kadın çalışanlar ise doğum borçlanması yoluyla erken emeklilik hakkı elde edebiliyorlar. Şimdi emeklilik için işsiz kalınan sürenin borçlanılması için bir formül de masaya konulacak. 

Cumhurbaşkanlığı Strateji Bütçe Başkanlığı, yeni dönemle birlikte SGK mevzuatında yeni düzenlemeler yapmaya hazırlanıyor. Özellikle emekli aylıkları arasındaki orantısızlık, aylıkların çalışıldığında düşmesi gibi adilane olmayan durumlar için çalışma yapılması bekleniyor.

EMEKLİLİK DÜZENLEMELERİ SİL BAŞTAN OLACAK MI?

Cumhurbaşkanı Strateji Bütçe Başkanlığı'nın sosyal güvenlik mevzuatına ilişkin hazırladığı raporda birçok değişikliğe ver verilmesi planlanıyor. Örneğin kadın çalışanların her çocuk için 2 yıl üst sınır borçlanması mümkün olabiliyor. 3 çocuk için toplamda maksimum 6 yıla kadar borçlanmaya imkan tanınıyor. Ancak şimdi yapılan çalışma ile birlikte kadın çalışanlara, sigortalılık başlangıcından önceki doğumlar için de borçlanma imkanı getiriliyor.

Yapılan çalışmada dikkat çekici madde başlıklarından biri de yaş şartını yerine getiremediği için çalışmak zorunda olan, ancak çalıştıkça emekli aylığı düşenler oldu. Bu çerçevede primlerini tamamlayıp yaşı bekleyenlerin emekli aylıklarının düşmemesi için yeni bir formül üzerinde düşünüüyor. 

ERKEN EMEKLİLİK DÜZENLEMESİ BU YIL YAPILACAK MI?

Yüz binlerce EYT'linin de merakla beklediği erken emeklilik - EYT düzenlemesi ile ilgili henüz resmi bir açıklama gelmiş değil. Adli tatille birlikte TBMM'de tatile girmiş durumda. 1 Eylül 2021 tarihi itibariyle yeni yasama yılına başlayacak Meclis gündemine erken emeklilik düzenlemesinin de gelmesi bekleniyor. Ancak içinde bulunduğumuz 2021 yılında emeklilik düzenlemesinin yasalaşıp yasalaşmayacağı bilinmiyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@