SGK’dan Herkesi Kapsayan Haber! 750 TL İle İkinci Aylık Fırsatı Veriliyor, Detaylar Yayınlandı

SGK’dan Herkesi Kapsayan Haber! 750 TL İle İkinci Aylık Fırsatı Veriliyor, Detaylar Yayınlandı. Son dakika gelişmesi ile ilgili bilgiler haberimizde...

Ekonomi 01.09.2021 - 20:19 01.09.2021 - 20:20 Vural Pars

SGK’dan Herkesi Kapsayan Haber! 750 TL İle İkinci Aylık Fırsatı! Hem çalışanı hem de emekli olan vatandaşı ilgilendiren haber. Çalışanlar ve emekli olanlar için ikinci aylık almayı düşünenler! Haberimiz sizleri ilgilendiriyor. Sigortalı olarak çalışan vatandaşın vefatı halinde yakınlarına ölüm aylığı bağlanır. Buna ilaveten cenaze ve evlenme masrafları karşılanır. Bu gibi sosyal haklardan faydalanmak isteyen vatandaşlar başvuru şartlarını taşımaları halinde başvuru yapabilirler.

Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı tüm kesimi ilgilendiren ikinci aylık fırsatının detayları…

750 TL tutarındaki bu ödemeden faydalanmak için herhangi bir şeklide şart aranmamaktadır. Her vatandaşa sunulan bu hizmetten herkes faydalanabilecek. Sigortalı olarak çalışırken vefat eden kişinin yakını sosyal haklardan yararlanarak ölüm aylığı, cenaze ve evlenme ödeneklerinden faydalanabilir.  Vefat edin kişinin 10 yıldan uzun süre ile çalışmış ise kız çocuklarına aylık bağlanabilecek.  Erkek çocuklarda ise okumaları halinde 25 yaşına kadar aylık almaya hak kazanır.

Ölüm Aylığı Ödemesi Nasıl Alınır?

Sigortalı olarak çalışırken vefat eden vatandaşın çalışma süresi 10 yıldan fazla ise, kız çocuklarına aylık bağlanabilecek. Yükseköğrenime devam eden erkek çocuklar ise 25 yaşına kadar aylık almaya devam eder. Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı anne ve babadan ayrı ayrı yetim aylık alma hakkına sahiptir.  

sgkdan-herkesi-kapsayan-haber-750-tl-ile-ikinci-aylik-firsati-veriliyor-detaylar-yayinlandi21

Ölüm Aylığı Kimlere Bağlanır?

Çalışırken vefat eden kişinin çocuk, anne ve baba gibi yakınlarına ölüm aylığı bağlanabilmektedir. Bu pozisyonda olan kişi yasal evlilik bağı olan eşlere aylık bağlanır. Eş çalışıyor olsa bile bu durum aylığını etkilemez.  Vefat eden kişinin kızları evli olmaları şartı ile yaş kriteri aranmadan aylık bağlanabilir. Evli olan kız çocuğunun aylığı kesilir, boşanma durumunda ise aylık devam eder. Erkek vatandaşlar da ise durum farklıdır. 18 yaşa kadar veya eğitim durumunda 25 yaşına kadar ölüm aylığı alınabilmektedir. Vefat eden vatandaşın eşi çalışıyor ise aylık kesilmez. Fakat eşin yeniden evlenmesi durumunda ise alınan aylık kesilir. İkinci eşin vefat etmesi durumunda ise aylık tekrar devreye girer. Fakat bir kişiyi iki eşin ölümden dolayı aylık ödenmesi mümkün değildir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@