SGK'dan Milyonlarca Çalışana 8200 TL Ödeme Müjdesi! Başvuru Yapanın Hesabına Yatırılıyor

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) milyonlarca çalışana 8200 TL ödeme yapıyor! SGKdan milyonlarca kişi için binlerce lira ödeme müjdesi geldi.

Ekonomi 14.11.2021 - 14:54 14.11.2021 - 14:54 Berkay Keskin

Çalışan vatandaşlar şimdi büyük bir merakla SGK 8200 TL destek ödemesinin detaylarını araştırıyorlar. Başvuru yapan SGK'dan anında 8200 TL alabiliyor. Peki şartlar neler? Kimler SGK'dan 8.200 TL nakit ödeme alabilir? SGK'dan yapılan ödemeler 8200 TL'Ye kadar çıkıyor. Son dakika müjdesi SGK'dan geldi! Detaylar haberimizin devamında sizlerle...

SGK, çalışan vatandaşlara mevzuat gereği birçok kalemde ödeme gerçekleştiriyor. Sigortalı olarak çalışan ve 4A, 4B veya 4C statüsünde çalışma hayatlarını sürdüren milyonlarca kişi bu ödemelerden faydalanabiliyor. Son dönemde ise kadın çalışanlarının istihdama entegre olabilmeleri ve kadın istihdamının artırılması adeta devlet politikası haline getirilmiştir. Bu çerçevede SGK da iş hayatındaki annelere ve çalışan kadınlara birtakım ödemeler ve sosyal destekler sunmaktadır. Bu ödemeler 2021 yılı itibariyle 8.200 TL'ye kadar çıkabilmektedir. SGK'dan 8200 TL ödeme nasıl alınır? Şimdi bu sorunun yanıtı sıklıkla araştırılıyor.

İş hayatına katılan ve kadın olarak çalışma hayatlarında önemli mevkilere gelen kadın çalışanlar, doğum yapmalarıyla birlikte iş hayatından bir süreliğine de olsa soyutlanabiliyor. Bu noktada İş ve Sosyal Güvenlik mevzuatı çerçevesinde devletten destek ödemeleri gerçekleştiriliyor. Anne çalışan, doğum öncesinde ve sonrasında birçok destekten yararlanabiliyor. Şartları sağlayanlara SGK tarafından 8.200 TL'ye kadar destek sunuluyor. Peki anne olan kadın çalışanlara hangi destekler veriliyor? SGK'dan 8200 TL nasıl alınır? Başvuru nereye yapılır?

SGK'dan Emzirme Ödeneği

4A ve 4B statüsünde çalışan anneler, SGK'dan emzirme ödeneği veyahut halk arasındaki adıyla "süt parası" alabilmektedirler. Memur olan kadın çalışanlara ise emzirme ödeneği ödenmemektedir. SGK, 4A ve 4B'li kadın çalışanlara doğum yapmaları halinde 2 yıl süresince kesintisiz olarak 230 TL ödeme gerçekleştirmektedir. Emzirme ödeneğinden yararlanmak isteyen kadın çalışanın doğum öncesinde, en az 1 yıllık süre içerisinde 120 gün sigorta primininin dolmuş olması aranmaktadır.

Emzirme ödeneğinden yararlanabilmek için SGK prim borcunun bulunmaması, doğumun tam ve sağlıklı olması ve doğum tarihinden itibaren 5 yıl içerisinde SGK'ya başvuruda bulunulmuş olması gerekmektedir.

Analık İzni ve İş Göremezlik Ödeneği

Kadın çalışanlar doğum yapmaları halinde 16 hafta boyunca izin yapabilmektedirler. Çoğul doğumlar için bu süre 18 haftadır. Bu süreçte kadın çalışanın maaşı Devlet tarafından SGK üzerinden ödenmektedir.

Analık izni ve işgöremezlik ödeneğinden yararlanabilmek için son 1 yıllık süreçte 90 gün kısa vadeli sigorta primlerinin yatırılmış olması ve 16 haftalık süreçte kadın çalışanın iş yerinde faal olarak çalışmaması aranmaktadır. 2021 yılı itibariyle günlük 286 TL'ye kadar ücret ödemesi gerçekleştirilmektedir. Asgari günlük analık işgöremezlik ödeneği ise 38,15 TL olarak belirlenmiştir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@