Türkiye'de artan kira ve ev fiyatları ile barınma sorunu da patlak vermişken SGK tarafından faizsiz konut kredisi desteği verildiği öğrenildi.

Türkiye'de artan kira ve ev fiyatları ile barınma sorunu da patlak vermişken SGK tarafından faizsiz konut kredisi desteği verildiği öğrenildi.

Faizsiz konut kredisi desteğinden kimler hangi durumda yararlanabilir? Kimler kira yardımı alabilir? İşte cevaplar...

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’nun bazı durumlarda faizsiz konut kredisi desteği sağladığı öğrenilirken bu yıl için 240 bin liranın üzerinde sıfır faizli kredi desteğinden yararlanmak için SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nden alınacak hak sahibi belgesi ile Ziraat Bankası'na başvurulması gerektiği belirtildi.

Faizsiz krediden sigortalının kendisi ya da geride kalan hak sahipleri eş, çocuk, anne, baba yararlanabiliyor ve buna göre 3 bin lira aylığı olan sıfır faizli kredi için 750 lira taksit ödüyor.

Kredinin geri ödemesinde kişinin aldığı aylığın dörtte biri oranında kesinti yapılması dikkat çekerken, harp, vazife malulleri, 15 Temmuz gazileri, dul ve yetimlerinin bir konutla sınırlı olmak üzere bu imkândan yararlanma hakkı bulunuyor.

Kimler Yararlanabilir?

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu, Emekli Sandığı kapsamında harp veya vazife malulü olmaları sebebiyle aylık bağlananlar ile 15 Temmuz gazileri, dul ve yetimleri faizsiz konut kredisinden yararlanma hakkı bulunuyor.

Hak Sahibi Olmak Yeterli mi?

Saat: 22:12 Açıklandı: Sizlere Ödeme Olarak Hesaplarınıza 20.000 TL Yatacak! Bankalar Açıklama Yaptı! Saat: 22:12 Açıklandı: Sizlere Ödeme Olarak Hesaplarınıza 20.000 TL Yatacak! Bankalar Açıklama Yaptı!

Öncelikle malulün kendisine kullandırılıyor ancak faizsiz kredi hakkından yararlanmaksızın ölümü halinde dul eşine, eşi hayatta değilse ya da evlendiyse çocuklardan birisine kullandırılıyor. Yetim aylığı almakta olması kaydıyla talepte bulunan çocuklarına müştereken, bunlar olmadığında öncelikle anaya veya babaya bir konut ile sınırlı olmak üzere kullandırılıyor.

Başvurular nereye yapılıyor?

Görev alanına göre Kamu Görevlileri Ödemeler Daire Başkanlığı, Bağımsız ve Hizmet Akdiyle Çalışanlar Daire Başkanlığı ya da SGK il müdürlüklerine dilekçe ile başvurulurken, E-devlet üzerinden "faizsiz konut kredisi ve TOKİ kampanya hak sahipliği belgesi başvurusu" bölümü tıklanarak başvuru yapılabiliyor.