Pek çok kişi bilmediği için başvurmasa da SGK'dan toplu para ödemesi almak mümkün. Peki SGK toplu para ödemesi için şartlar neler? Kimler nasıl başvuru yapabilir? SSK ve Bağkurlulara 10000 TL toplu para ödemesinin tüm detayları...

SGK'dan SSK'lı ve Bağ-kur'lu yüzbinlerce kişiye müjde! SGK tarafından SSK ve Bağ-Kurlular'a toplu ödeme yapılacak. SGK'dan yüz binlerce kişiye 10 bin TL toplu para ödemesi yapılıyor. SGK'dan kimler toplu para alabilir? SGK 10000 TL toplu para ödemesi için şartlar neler? Milyonlarca çalışan bir gün emekli olabilmenin hayaliyle çalışma hayatlarını sürdürüyor. Ancak herkes emeklilik şartlarını yerine getiremiyor. Bu nedenle de emeklilik hakkı elde edemeyen pek çok kişiye SGK'dan toplu ödeme gerçekleştirilebiliyor. SGK'dan toplu para ödemesi alabilmek için bir takım şartlar da bulunuyor. SSK ve Bağkur'lulara 10 bin TL toplu para ödemesinin tüm detaylarını bu haberimizde sizler için hazırladık.

Emeklilik hayaliyle mevzuatta yer alan emeklilik şartlarını tamamlamak isteyen yüz binlerce çalışan belirli sebeplerden ötürü emeklilik hakkı elde edemeyebiliyor. Örneğin prim gününü dolduramadğı için emekli olamayan binlerce kişi bulunuyor. Ancak bu kişilere SGK tarafından toplu para ödemesi yapılıyor. SGK tarafından tâbi olunan prim gün sayısını dolduramayanlara prim iadesi toplu olarak yapılıyor. Emeklilikte yaş şartını tamamlayıp prim günlerini dolduramadığı için emekli olma şansını kaybedenlere SGK'dan sevindiren haber geldi! 

SGK'DAN 100000 TL TOPLU ÖDEME 

Bilindiği üzere ülkemizin sosyal güvenlik mevzuatı uyarınca çalışan bir kişinin emeklilik hakkı elde edebilmesi için yaş, prim ödeme gün sayısı, hizmet yılı gibi şartları bir arada yerine getirmesi gerekiyor. Tüm bu şartları bir arada sağlayabilenler emeklilik hakkını elde ediyor. Herkes emekli olamıyor. Emeklilikte bazen prim ödeme gün sayısı, bazen de yaş şartı emeklilik hakkını elde edememenize neden labiliyor. Prim günlerini dolduramayıp emekli olamayanlara askerlik borçlanması ve doğum borçlanması gibi imkanlar tanınıyor. 

Tüm bu imkanlara rağmen halen daha emeklilik için gerekli şartları sağlayamayıp emeklilik hakkı elde edemeyenlere prim iadesi gerçekleştiriliyor. SGK'ya ödenen primler toplu olarak geri alınabiliyor. Sigortalı yahut sigortalı vefat etmişse yasal mirasçıları, SGK'dan toplu prim iadesi talep edebiliyorlar. Yasal mirasçıların SGK toplu prim iadesi talep edebilmeleri için ölüm veya dul aylığı olmamaları gerekiyor.

TOPLU ÖDEME İÇİN BAŞVURU ŞARTI ARANIYOR

SGK toplu para ödemesi için başvuruda bulunmak gerekiyor. Hak sahipleri, SGK il-ilçe müdürlüklerine yazılı dilekçe ile başvurarak emeklilikte prim şartını yerine getiremediklerini ve ödedikleri primleri toplu olarak iade almak istediklerini beyan ediyor. SGK yaptığı inceleme sonucunda sigortalıya veya yasal mirasçısına toplu olarak prim iadesi gerçekleştiriyor.

SGK'dan toplu prim iadesi alabilme için hali hazırda sigortalı olarak çalışmamak yahut Bağ-Kur statüsünde kendi işini yürütüyor olmamak gerekiyor. Ayrıca emeklilik için kanunda aranan yaş ve hizmet yılı şartlarını tamamlayıp yalnızca prim günlerinde eksiklik bulunması gerekiyor. Bu 2 şartı sağlayanlara SGK tarafından toplu prim iadesi gerçekleştiriliyor.