Sağlık içinde gün içinde 2 litre su tüketmemiz gerektiğini her yerde duyuyoruz ve okuyoruz. Peki ama suyu nasıl içmeliyiz? Sıcak su mu, soğuk su mu içmelisiniz?

Bazıları buzla sever. Diğerleri bir dilim limonla sıcak sever. Ve bazılarımız musluktan ne gelirse gelsin içmeyi tercih eder. Peki, içtiğimiz suyun sıcaklığı sağlığımıza olumlu mu yoksa olumsuz mu etki ediyor? Bardağınızı doldurun ve gastroenterolog Brian Weiner, MD'nin söylediklerini okumak için bir dakikanızı ayırın.

Soğuk su olarak nitelendirilen nedir?

Bunu tanımlamak aptalca görünebilir, ama bir düşünün. Sıcaklık açısından sizin için rahat olan bir odada olabilirsiniz ve bir kişi donarken diğeri yanar. İşte bu yüzden buradayız - size çeşitli soğuk su sıcaklıkları sunuyoruz.

Dr. Weiner, buzdolabından bir sürahi buzlu suyun 41 derece Fahrenheit (5 santigrat derece) civarında olacağını söylüyor. Soğuk musluk suyu yaklaşık 60 F (15.55 C) olacaktır. Oda sıcaklığındaki su, yaklaşık 78 F (25,55 C) civarında gelir.

Soğuk su sizin için iyi mi?

Bunun arkasında çok fazla araştırma olacağını düşünürdünüz. Ancak Dr. Weiner, soğuk suyun sizin için iyi olup olmadığı iddiasını destekleyecek çok fazla bilim olmadığını söylüyor.

“Hepimizin kendimizi nemlendirmeye ihtiyacı var. Bu çok kritik. Bununla ilgili çalışmalar veya bilim açısından nispeten sınırlıdır ”diyor.

Soğuk su faydaları

Sporcular ve hidrasyonla ilgili en iyi çalışılmış vakalarda, sporcuların soğuk musluk suyuna daha fazla yöneldiğini de ekliyor. Soğuk musluk suyu da onları daha hızlı soğutuyor gibiydi.

“Sıvının vücuda tamamen dahil edilmesinden önce terlemenin durduğu ortaya çıktı. Sıvı alımını onaylayan bir tür refleks var ve araştırmalar, soğuk musluk suyu seviyesinde daha fazla devreye girdiğini gösteriyor” diyor Dr. Weiner.

Balkon ve Mutfak Konforu İçin İpuçları Balkon ve Mutfak Konforu İçin İpuçları

Buz kalori yakmanıza yardımcı olabilir

Dr. Weiner buna oldukça aşinadır. Birkaç yıl önce dondurmayla yollarını ayırmaya karar verdi ve onun yerine İtalyan buzu yemeye başladı. Takas yapmayı sevmeyi öğrenirken, bir şeyler hala tam olarak doğru değildi. Bardaklardaki kalori sayımıydı. Vücudun buzu eritmek için kullandığı enerji miktarını hesaba katmadılar. Bu yüzden araştırmaya karar verdi.

Dr. Weiner, "Hesapladım ve yediğiniz her ons buz için onu eritmek ve vücut sıcaklığına getirmek için beş kalori gerekiyor" diyor. Bununla ilgili bir yazı da yazdı.

Özetle, vücudunuzu nemlendirmek istiyorsanız soğuk musluk suyu iyi bir seçimdir. Fazladan kalori yakmak istiyorsanız, buzlu suyu tercih edin.

Ilık veya sıcak su akalazyaya yardımcı olabilir mi?

Akalazya, her yıl ABD'de 100.000 kişiden 1'ini etkileyen nadir bir sağlık durumudur. Akalazya ile yemek borunuz yiyecek ve sıvıları midenize taşıyamaz. Midenizi yemek borunuza bağlayan kas olan alt özofagus sfinkteriniz (LES), yiyecek ve sıvıların midenize girmesine izin vermek için açılır ve yemek borunuzun içine bir şeyler kaçmasını önlemek için kapanır. Akalazya ile LES açılmaz.

Bir çalışma, sıcak içecekler içmenin veya sıcak veya sıcak yiyecekler yemenin LES'in gevşemesine ve dinlenme basıncını düşürmesine yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Soğuk su, akalazya semptomlarını daha da kötüleştirebilir.

Peki, senin için daha iyi olan ne?

Ilık veya sıcak su içmenin, daha yumuşak banyo hareketlerine sahip olmanıza veya sinüsleriniz tıkandığında kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olabileceği söylenir. Ancak Dr. Weiner, ılık veya sıcak su içmenin sağlığa pek çok faydası olmadığını söylüyor.

“Sıcak içecekler hakkında çok rahatlatıcı bir şey var. İnsanlar sıcak içecekleri ruhları ve ruhları için severler” diye belirtiyor. "Soğuk algınlığınız varsa ve burun pasajlarınıza sıcak buhar giriyorsa, bu biraz rahatlama sağlayabilir, ancak bu bir hidrasyon sorunu değildir. Bu, annenin sana bir bardak sıcak tavuk çorbası vermesine benzer - yemeğin besleyici değeri, ancak tıbbi olarak değeri çok az veya hiç yok."

Bu nedenle, söz konusu olduğunda, çoğunlukla kişisel tercihle ilgilidir.