Meteoroloji Genel Müdürlüğü, hava durumuyla ilgili tahminleri paylaştı. Sıcaklıkların yeniden artabileceğine yönelik açıklamalar gün yüzüne çıktı. Üstelik kuraklık ve susuzluk konusunda da vatandaş uyarıldı. Hava sıcaklıkları yeniden artacak mı?

Güncel hava durumu bu sefer pek de iç açıcı değil. Çünkü sıcaklıkların yeniden artacağına yönelik tahminler duyurulurken, aynı zamanda su kuraklığına yönelik bazı açıklamalar geldi. Bu da demek oluyor ki vatandaşları zor zamanlar bekliyor. 

Sıcaklıklar Devam Edecek

İklim değişikliği ve küresel ısınmanın etkileriyle birlikte hava durumu tahminleri değişiyor. Beklenen yağış ve soğuma mevsiminin başlangıcı, meteoroloji uzmanlarına göre gecikmeye başladı. Özellikle yaz aylarında yaşanan yüksek sıcaklıklar, ülkemizde de etkisini sürdürüyor.

Sıcak Hava Dalgası Afrika'dan Geliyor!

Türkiye, şu sıralar sıcak hava dalgasının etkisi altında. Afrika'dan gelen bu sıcak hava, Türkiye'de hava sıcaklıklarının normallerin üzerine çıkmasına neden oluyor. Hava Forum'un yaptığı son değerlendirmeye göre; 20 Ekim civarında, Afrika'nın Balkanlar üzerindeki sıcak hava etkisi devam ediyor. Balkanlar'ın bu sıcak havaya karşı direnci sürse de, son tahminlere göre Türkiye'nin sıcak hava etkisi altında kalması bekleniyor.

sıcakhavalar2

Kış lastiği uygulaması ne zaman başlayacak? Dikkat, tarih erkene çekildi! Kış lastiği uygulaması ne zaman başlayacak? Dikkat, tarih erkene çekildi!

Uzmanlar Uyardı!

Uzmanlar, sıcak hava dalgalarına karşı dikkatli olunması gerektiği ve bireysel tedbirin önemli olduğunu vurguluyor. Soğuk havalar bu sene geçen yıla göre biraz daha geç gelecek. Bu yüzden soğuk veya sıcak havalara aldanmayarak meteoroloji verilerine göre hareket etmekte fayda var. Düzenli olarak duş almanın ve güneş ışığı altında yüksek tempolu hareketlerden uzak durulması tavsiye ediliyor.