Sıcaklıklar 10 °C artacak

Türkiye bugünden itibaren Cezayir ve Kuzey Afrika’dan gelen çöl tozu ile sıcakların etkisi altına giriyor. Meteoroloji hava sıcaklıklarının 10 °C dolaylarında artacağı uyarısında bulundu.

Sağlık 28.04.2021 - 06:27 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Bugünden itibaren ülkemiz, Cezayir ve Kuzey Afrika üzerinden gelmekte olan sıcak hava dalgası ile çöl tozunun etkisi altına girecek ve sıcaklıklar, mevsim normalleri üzerinde olacak.

Sıcaklıklarda 3 Mayıs Pazartesi gününe kadar ivmeli bir yükselme olacağını açıklayan Meteoroloji uzmanları, bilhassa iç ve batı kesimlerde hava sıcaklıklarının bu hafta sonuna kadar 10 °C dolaylarında artarak mevsim normalleri üzerine çıkacağı uyarısında bulundu.

Rüzgârlar beraberinde çöl tozunu getirecek

Cezayir ve Kuzey Afrika üzerinden gelen rüzgârlar beraberinde sadece sıcaklıkları artırmayacak, çöl tozunu da Türkiye’ye taşıyacak.

Uzmanlar rüzgârlarla beraber taşınacak çöl tozunun bugün akşam saatlerinde Kuzey Ege ve Marmara bölgelerinde hafif şiddette örülmesinin beklendiğini belirtiyor.

Akciğer hastaları dikkat etmeli

Hava sıcaklıklarının kalp hastalıkları taşıyanlar üzerinde risk oluşturduğunu, taşınacak çöl tozunun ise akciğer ve astım hastaları için risk yarattığını belirten göğüs hastalıkları uzmanları ise, çöl tozlarının hava yollarında ve akciğerlerde en ücra yerlere kadar ulaşabileceğini kaydederek, bronşit ve astım hastalarında ciddi hasarlara yol açabileceği uyarısında bulundu.

Uzmanlar Türkiye’ye gelecek çöl tozu sebebiyle, evlerini havalandırmayı planlayan vatandaşların gözlerinin havada olması gerektiğini ifade ediyor.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@