Meteorolojiden gelen hava durumu raporuna göre sabah saatlerinde Ege kıyıları, Antalya ve Batı Karadeniz kıyılarında sağanak yağışlar görülecek. Artvin ve Ardahan civarında ise sağanak yağışlar etkili olacak.

Ziraat Bankası TC Kimlik Numarasına Göre Ödeme! 70.000 TL'ye Kadar Ödeme! Ziraat Bankası TC Kimlik Numarasına Göre Ödeme! 70.000 TL'ye Kadar Ödeme!
Meteorolojiden gelen hava durumu raporuna göre sabah saatlerinde Ege kıyıları, Antalya ve Batı Karadeniz kıyılarında sağanak yağışlar görülecek. Artvin ve Ardahan civarında ise sağanak yağışlar etkili olacak. Sağanak yağışlar akşam saatlerinden sonra Çanakkale ve Trakya'nın batı kesimlerinde sağanak yağışlar görülecek. Doğu Karadeniz ile Bursa ve Yalova çevresinde etkili olacak kuvvetli rüzgarlar (50-70 km/sa) olumsuzluklara neden olabilir. Marmara'da ve Ege'de de güneyli yönlerden esecek kuvvetli rüzgarların (40-60 m/sa) etkisini göstereceği kaydedildi.


Türkiye'deki bu sıcaklıkların nedeni ne?


Sıcaklıklar ise hafta içi boyunca mevsim normalleri civarından 6 ila 12 derece yüksek seyredecek. Meteoroloji Uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen, hafta içi yüksek seyredecek sıcaklıkların hafta sonu sert biçimde düşeceğini kaydetti. Şu an yaşanan sıcaklık durumunun normal olmadığını aktaran Orhan Şen, bunun Türkiye üzerinde etkili olan yüksek basınç sisteminden kaynaklandığını dile getirdi. Ülkeye kuzeyden girmeye çalışan alçak basınç sisteminin bu yüksek basınçtan dolayı giremediğini aktaran Orhan Şen, güneyden gelen akımlarla sıcaklığın yükseldiğini belirtti.

Hafta sonu kar yağışının etkili olacağı tahmin ediliyor


Hafta sonuna doğru ülkede sıcaklıkları yükselten yüksek basınç sisteminin gücünün kaybedeceğini aktaran Orhan Şen, şu an yaşanan durumun iklim değişikliği nedeniyle oluştuğunu ifade etti. Şubat ayında 25 derece gibi bir sıcaklığa ulaşmanın normal olmadığını belirten Şen, bu nedenle sel ve taşkın olaylarının arttığını bildirdi. Bu hafta cumartesi günü hava sıcaklıklarının ortalama 20 derece birden düşeceğini kaydeden Orhan Şen, kar yağışının ülke genelinde etkili olacağını belirtti. Perşembe günü bu durumla ilgili daha kesin bilgilere ulaşacaklarını kaydeden Şen, gelecek sert soğuk hava dalgasına rağmen Şubat ayının sıcaklık ortalamasının yüksek kalacağını vurguladı.