Sıfır ve ikinci el otomobil piyasasında ÖTV müjdesi! Hükümet harekete geçti ve ÖTV indirimi için düğmeye bastı. Son dönemde döviz kurları ve diğer etkenlerden ötürü hızla yükselişe geçen sıfır - ikinci el otomobil piyasasına ÖTV indirimi müjdesi geliyor. ÖTV indirimi ile sıfır ve ikinci el piyasasında fiyatların düşmesi bekleniyor. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken tarafından yapılan yazılı açıklamayla Covid-19 sürecinde ekonomik zorlukların yaşandığı ve esnaflar için büyük bir yük oluşturduğu belirtilerek ÖTV indirimi talebinde bulunuldu. Bayram sonrası sıfır ve ikinci el otomobil piyasasını rahatlatacak ÖTV indirimi gündeme geldi! Hem esnaf hem de vatandaş ÖTV indirimi ile rahat nefes alacak. Sıfır ve İkinci el otomobil piyasasında fiyatlar ÖTV indirimi ile yeniden belirlenebilir. ÖTV indirimi müjdesiyle ilgili tüm detayları bu haberimizde sizler için derledik.

ÖTV İNDİRİMİ MÜJDESİ! OTOMOBİL FİYATLARI DÜŞECEK

ÖTV indirimi ile birlikte sıfır ve ikinci el otomobil fiyatlarında düşüş yaşanacak. Hükümetin önünde ÖTV indirimi ile ilgili 2 plan bulunuyor. Birincisi; ÖTV vergi dilimlerinde değişiklik yapılarak yüzde 50'lik vergi diliminin daha da genişletilmesi. Bu ihtimalde birçok marka ve modelde otomobil yüzde 50'lik vergi dilimine sokularak vatandaşın ve esnafın yüzde 30'luk vergi indiriminden yararlanması sağlanacak. Yüzde 80'lik vergi dilimine girmeyen araçlar böylece vatandaşa yüzde 30 daha az vergi yükü yüklemiş olacak. Diğer taraftan kapsamlı bir ÖTV indirimi de gündemde. Yüzde 50, 80 ve 110'luk vergi dilimlerinde yapılacak kapsamlı bir indirim hem esnafı hem de vatandaşı rahatlatacak, sıfır ve ikinci el piyasasında hareketliliği beraberinde getirecek. 

ötv-1

2021 ÖTV İNDİRİMİ YAPILACAK MI?

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) tarafından yapılan "ÖTV indirimi çağrısı" sonrası gözler Hükümete çevrilmiş durumda. ÖTV indirimi ile sıfır ve ikinci el otomobil fiyatlarında tam anlamıyla normalleşme rüzgarı esecek. Ancak şuan için ÖTV indirimi konusunda resmi bir açıklama da gelmiş değil. Geçtiğimiz yıl da gündeme gelen ÖTV indirimi meselesinde Hükümetten herhangi bir adım gelmemişti. Ancak uzmanlar bu yıl ÖTV indirimi konusunda daha iyimser yaklaşıyorlar. Bayramdan sonra Hükümetten ÖTV indirimi konusunda yeni bir müjde gelebilir beklentisi hakim.

TİCARİ ARAÇLARDA ÖTV İNDİRİMİ ZORUNLU

TESK tarafından ortaya atılan "ÖTV indirimi" talebi ile birçok marka ve model otomobilde fiyatlar düşebilir. TESK, özellikle ticari araçlarda ÖTV indiriminin zorunluluk olduğu kanaati taşıyor. ÖTV ve KDV indirimiyle birlikte okul servisleri, ticari taksiler başta olmak üzere milyonlarca aracın kanuni zorunluluk çerçevesinde değiştirilmesinin kolaylaştırılması talebi dikkat çekiyor. Ticari taksiler için yüksek oranlı ÖTV uygulaması, özellikle pandemi şartlarında plaka sahiplerinin araçlarını değiştirememeleri anlamına geliyor. Minibüs, Otobüs, Kamyon, Kamyonet ve pek çok ticari otomobilde ÖTV indirimi zorunluluk arz ediyor görüşü paylaşılıyor.