Sigara içenler koronaya yakalanmıyor mu?

Sigara içen insanların koronavirüse daha az yakalandığı ile ilgili iddialar gündemde güçlü bir yere gelince uzmanlar duruma el koydu. Gerçek ise çok farklı çıktı.

Sağlık 23.04.2021 - 06:17 04.05.2021 - 04:18 İlan35

DSÖ'ye (Dünya Sağlık Örgütü/WHO) göre, sigara akciğer fonksiyonlarını bozduğu için Covid-19 başta olmak üzere solunum yolu enfeksiyonları yaşanırsa ciddi semptomlar ortaya çıkıyor. Zira Covid-19 insan vücudunda ilk olarak akciğerlere saldırıyor ve büyük tahribata sebep oluyor.

Ortalığı karıştıran makale

Dünya Sağlık Örgütü başta olmak üzere binlerce sağlık uzmanının sigara içenlerin Covid-19 gibi solunum yolu enfeksiyonu hastalıklarında daha da zayıf düştüğü yönündeki açıklamalarına rağmen European Respiratory Journal tarafından 2020 yılının Temmuz ayında yayımlanan makalede, Covid-19'dan hastaneye yatanların durumu incelendiğinde sigara kullanımının artı bir olumsuzluğa neden olmadığının belirlendiği, dahası sigara içenlerin enfekte olma riskinin yüzde 23 daha az olduğu kaydediliyordu.

European Respiratory Journal'ın makalesini farklı görerek yoğun biçimde servis eden ana akım medya, pandemiyle mücadeleye ağır bir darbe vurmuş oldu.

Makale yazarları, tütün şirketleri elemanı çıktı!

Tüm bu olayların ardından sürpriz bir gelişme yaşandı ve European Respiratory Journal, son sayısında, skandal makale için "geri çekme bildirimi" yayınladı.

European Respiratory Journal'ın "geri çekme" yani bir anlamda "özür" içerikli bildiriminde, yazarlardan ikisi ile ilgili "çıkar çatışması" yaşadığının tespit edildiği belirtildi.

Açıklamada skandal makalenin yazarlarından birisinin (José M. Mier), makalenin yayımlandığı dönem, tütün zararlarının azaltılması konusunda tütün endüstrisi için çalıştığı; diğer yazarın (Konstantinos Poulas) ise makalenin yayınlandığı dönem Yunan sivil toplum kuruluşu NOSMOKE'nin baş araştırmacısı olduğu belirtildi.

İnovasyon ve bilim merkezi NOSMOKE, Dumansız Bir Dünya Vakfı'ndan fon alıyor. Dumansız Bir Dünya Vakfı ile tütün endüstrisi tarafından finanse ediliyor. NOSMOKE inovasyon ve bilim merkezi, elektronik sigara ürünlerinin geliştirilmesinde araştırmalar yapıyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@