Avrupa Birliği sığınmacıların Türkiye'de kalması için harekete geçerken hem bu ısrarı merak edildi hem de çözüm olarak yine para vermesi...

Sığınmacıların Türkiye'de kalması için ısrarı merak uyandıran Avrupa Birliği'nin Türkiye Delegasyonu Başkanı Nikolaus Meyer-Landrut, "Türkiye'deki sığınmacıların eğitim için 530 milyon Euro ilave fon desteği sağlayacağız" açıklamasında bulundu.

ISRARLA "TÜRKİYE'DE KALMALI" KARARI

Afgan mülteciler için AB mali yardım planı hazırlıyor! Türkiye'de rol oynayabilir

Türkiye'den gelen göçleri engellemek için Yunanistan sınırına çelik duvarlar ören, kameralar ve radarlar yerleştiren, ses bombaları ile müdahale eden, Akdeniz'de botları batıran Avrupa, her nedense sığınmacıları Türkiye'de tutmak için elinden geleni yapıyor.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, "Milli Eğitim Bakanlığı ile sürdürmekte olduğumuz bu işbirliğimizin önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini duyurmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Zira 530 (yaklaşık 9.2 milyar TL) milyon avroluk ilave fon desteği sağlanacak." açıklaması ile dikkat çekti.

PARA SÖZÜNÜ SEVER

Erdoğan vurgusu: TL'nin değer kaybı bulmaca ekinde

Bu arada tam da Türkiye'de verdikleri rahatsızlık sebebi ve tehlikenin farkına varılması sonrası, Avrupa Birliği'nin bu ani ilave fonu merak uyandırırken akıllara Rusya basınında yer alan, Erdoğan'ın İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyelikleri vetosu sonrası "Erdoğan, kendisine para sözü verilmesini ya da bir tür ticari ve finansal tercihlerde bulunulmasını çok seviyor"  şeklindeki yorumları geldi.

AB İÇİN BÜYÜK MEMNUNİYETMİŞ

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Meyer-Landrut, Malatya'da - Son Dakika Gündem Haberleri

11 Milyon Üzerindeki Emeklinin Beklediği Bayram Nakit Kampanyası Başladı! 11 Milyon Üzerindeki Emeklinin Beklediği Bayram Nakit Kampanyası Başladı!

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Meyer-Landrut'ın konuşmalarında dikkat çeken cümleler ise şöyle oldu;

"Ortak duygumuz insanlara faydalı olmak, insanların mutluluğu ve refahını sağlamak. Bizim için aynı keyif ve mutluluk devam edecek. İyi bir proje, bugün iyi bir amaç için buradayız.

"Sadece Suriyeli mülteci çocuklar için değil Türkiye'de ev sahibi toplulukların çocukları için de bu çalışma büyük bir önem taşıyor. Türkiye'de bulunan mülteci nüfusunun yarısından fazlası 25 yaş altını oluşturuyor. Bu da bizlere erken çocukluk dönemine ait eğitimin ne kadar önemli olduğunu hatta bununla kalmayıp mesleki eğitim seviyesinde devam edecek olan eğitimin öneminin de altını çiziyor.

Türkiye'ye ayrılan 6 milyar avroluk desteğin 3'te biri eğitim çalışmalarının iyileştirilmesi konusuna ayrılmıştır. Bu da eğitime verilen önemin altını çizmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı ile sürdürmekte olduğumuz bu iş birliğimizin önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini duyurmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Zira 530 milyon avroluk ilave fon desteği sağlanacak. Bu çalışmayla bizler PIKTES sayesinde 3 bin 300 den fazla öğretmenin, temizlik ve güvenlik görevlileri olan 4 bin 500'den fazla personelin de desteğini sağlamış oluyoruz.

Şartlı eğitim nakit yardımı programı altında bizler Suriyeli ailelerin çocuklarını okullarına gönderebilmesi ve kesintisiz eğitim almalarını sağlamalarını destekleyen bir yardımı sağlıyoruz. Bu kapsamda okula ekipman ve donanım desteği de veriyoruz. Böylelikle bunlar devam ederken 300 kadar prefabrik okulun da inşa edilmesi için destek sağlıyoruz. Bunlar devam edecek"

2023 Seçimlerinde Kaç Suriyeli Oy Kullanacak?