Sigorta prim gününüze göre erken yaşlarda emeklilik hayali kuruyorsanız doğru yoldasınız. 45 yaşında kimler emekli olabilecek? 10 yıl sigorta prim şartını karşılayanlar güzel haberi öğrendi. İşte SGK'nın aradığı bazı emeklilik şartları...

SGK, 10 yıl çalışıp sigorta primlerini eksiksiz ödeyen vatandaşları 45 yaşında emekli olmasına vesile oluyor. Peki 1800 prim günü emeklilik için yeterli mi? SSK Bağ-Kur EYT'liler bu haberi bekliyordu... Türkiye, sosyal güvence alanında kapsamlı adımlar atarak, sağlık problemleri veya iş kazaları sonucunda çalışma yeteneğini kaybeden bireylere destek oluyor. Bu destek, terör mağduru vatandaşlardan güvenlik görevlilerine kadar geniş bir kitleyi kapsıyor. Malulen emeklilikten yararlanabilmek için bireylerin 1800 gün prim ödemiş olması ve en az 10 yıl sigortalı çalışmış olması gerekiyor. İş kazaları ya da zor tedavi edilen hastalıklar sonucunda çalışma yeteneğinin yüzde 60'ını kaybedenler bu haktan faydalanabiliyor.

sgk-18

Yapı kredi bankası 100 bin TL borç kapatma kredisine başladı! TC kimlik ile hemen sonuç alınacak! Yapı kredi bankası 100 bin TL borç kapatma kredisine başladı! TC kimlik ile hemen sonuç alınacak!

Hangi Durumlarda Erken Emekli Olunuyor?

Organ nakli gerektiren durumlar veya görme yeteneğini kaybedenler de bu destekten yararlanabiliyor. Kanser tanısı alanlar da, tanı aldıktan sonraki bir yıl içinde başvuru yaparlarsa, 18 ay boyunca maddi destek alabiliyorlar. Bu, hastaların ekonomik zorluklarını azaltmayı hedefleyen bir uygulama. Türkiye'nin bu konudaki yaklaşımı, Parkinson ve MS gibi nörolojik rahatsızlıkları, aynı zamanda psikiyatrik rahatsızlıklar ve uyku bozuklukları gibi durumları da kapsıyor.