Savcı "futbolda şike kumpası" davasının mütalaasını açıkladı. Savcı, sanıklar için rekor hapis cezaları istedi.

Arda Güler'e Tepki Dinmiyor! Sosyal Medya Genç Futbolcuyu Ateş Altına Aldı! Arda Güler'e Tepki Dinmiyor! Sosyal Medya Genç Futbolcuyu Ateş Altına Aldı!
Savcı "futbolda şike kumpası" davasının mütalaasını açıkladı. Savcı, sanıklar için rekor hapis cezaları istedi.

"Futbolda şike kumpası" davasının dosyası İstanbul 23. ACM'ye (Ağır Ceza Mahkemesi) sunuldu. Savcı mütalaasında, sanıkların öncelikle şike için altyapı hazırladığı ve algı oluşturmaya çalıştığı kaydedildi.Bu kapsamda, kapatılan Samanyolu (STV) Yayın Grubu'nun Başkanı Hidayet Karaca'nın "kişiler arasındaki konuşmaların dinlenmesi, kişiler arasındaki konuşmaların kayda alınması, haberleşmenin gizliliğini ihlale azmettirme, iftiraya azmettirme ve resmi belgede sahtecilik" suçlarından 893 seneden 2445 seneye kadar hapis cezası ile cezalandırılması, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) sanığı olan eski emniyet müdürü Nazmi Ardıç'ın yine benzer suçlardan 3111 seneye kadar hapis cezası ile cezalandırılması talep edildi.

Tutanak hazırlayarak "futbolda şike" soruşturma sürecinin fitilini ateşlediği ileri sürülen eski polis memuru Lokman Yanık için 391 seneye kadar hapis cezası istendi. Ayrıca 16 sanık ile ilgili "örgüt üyeliği" suçlamasından beraat edilmeleri talep edildi.


Fenerbahçe'den açıklama geldi


Fenerbahçe Spor Kulübü'nden mütalaa için açıklama geldi. Fenerbahçe Spor Kulübü adına Avukat Naim Karakaya, savcılık mütalaasının, "futbolda şike" soruşturmasının bir "kumpas" olduğunun kanıtlanması bakımından değerli olduğunu vurguladı.

3 Temmuz 2011 tarihinde düğmeye basılan operasyon sonrası, aralarında eski Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu çok sayıda spor insanı, takım yöneticisi ve futbolcular tutuklanmıştı.Kumpası tertipleyen sanıkların, sahte belgelerle ve sahte suçlamalarla o dönem kritik isimlere tuzak kurduğu, kumpas yoluyla FETÖ'nün bazı takımlar üzerinden futbol alanında güç elde etmeye çalıştıkları belirtiliyor.