ISTANBUL'DA TOPLU TASIMA ARACLARINA KORONAVIRUS ONLEME DENETIMI  YAPILIYOR. KONTROL NOKTALARINDAN BIRI DE FATIH'TE MILLET CADDESI OLDU. FOTO:CEMIL OZDEMIR/ISTANBUL, (DHA)

Orman Genel Müdürlüğü 224 Engelli/Eski Hükümlü Personel Alımı Başladı! Orman Genel Müdürlüğü 224 Engelli/Eski Hükümlü Personel Alımı Başladı!
Bilim Kurulu toplantısı sonrası alınan koronavirüs tedbirleri tüm ülkede uygulamaya girdi. İçişleri Bakanlığı da koronavirüs tedbirleri kapsamında valiliklere genelge yolladı. Bu genelgeye göre 26-27-28-29 Kasım boyunca toplu ulaşım araçları, AVM'ler ve pazaryerleri yoğun şekilde denetime maruz kalacak.

Tedbirler sıklaştırılacak


Her pazaryerinde seçilecek bir yönetici valiliklere bildirilecek. Bu yönetici pazaryerinde alınacak tedbirlerden sorumlu tutulacak. Polisler tarafından toplu ulaşım araçları durdurulacak. Durdurulan araçlarda maske, hijyen ve doluluk durumlarına bakılacak, HES kodu incelenecek. Denetimler vatandaşların yoğun bulunduğu yerlerde yapılacak. AVM'ler ve marketlerde de aynı şekilde tedbirler yapılacak. Bu işletmelerin, kapatma saati olan 20.00'de gerçekten kapatıp kapatmadığı incelenecek.


Pandemi yasakları


20 Kasım Cuma günü uygulamaya konulan tedbirlerin işe yarayabilmesi bu kurallara etkin şekilde uyulup uyulmadığına bakılacak. Bilim Kurulu'nun tavsiyesi sonrası alınan tedbirleri Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamıştı. Buna göre market, AVM, kafe ve restoranlar saat 20.00'de kapanacak. Restoranlar bu süre içerisinde sadece paket servis ya da gel-al sistemiyle çalışacak. Cumartesi günleri gece 20.00-10.00 saatleri arasında ve pazar günleri 20.00-05.00 arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacak.