Şili, Sinovac için araştırma sonuçlarını paylaştı! Türkiye için de önemli

Şili, Çin'den ithal edilen Sinovac aşısına yönelik araştırma sonuçlarını paylaştı. Aynı aşıyı kullanan Türkiye için de bu sonuçlar büyük bir önem arz ediyor. 

Dünya 22.04.2021 - 11:13 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Koronavirüse karşı aşılama kampanyasını en hızlı şekilde yürüten ülkelerden biri de Şili oldu. Söz konusu ülkede, Çin'den ithal edilen Sinovac aşısı kullanılıyor. Şili'de Sinovac aşısına yönelik araştırma sonuçlarının paylaşıldığı öğrenildi. Aynı aşıyı kullanan Türkiye için bu sonuçlar çok önemli 

Aşılama kampanyası ne zaman başlatıldı?

Güney Amerika ülkesinde ilk vaka, 2020 senesinin Mart ayında tespit edildi. Şili, Güney Amerika'da aşılama kampanyasını en hızlı başlatan ülke oldu. Söz konusu ülke tarafından Çin'de üretilen Sinovac aşısı satın alındı. Öte yandan, Oxford-AstraZeneca ve Pfizer-BioNTech aşılarının alımı için de farklı anlaşmalara imza atıldı. Şili'de aşılama kampanyası 24 Aralık 2020 tarihinde başlatıldı. Öncelikli olarak sağlık personeline koronavirüs aşıları uygulandı. 19 milyona yakın nüfusa sahip olan ülke, nüfusa oranla Güney Amerika'da en fazla aşı uygulayan ülke olarak kayıtlara geçti. Şili, aşılama kampanyası bakımından İngiltere ve İsrail gibi ülkelerle beraber zirvede bulunuyor. 

Şili'nin yarısına birinci doz uygulandı

Şili'de şu ana dek nüfusun yarısına yakın bir bölümüne koronavirüs aşısının birinci dozu uygulandı. Şili'de toplam yapılan aşı sayısı 13 milyona yükseldi. 2 milyona yakın aşının yapılmasına ilişkin süreç de devam ediyor. Söz konusu ülkeye yeni koronavirüs aşıları da kısa süre içerisinde teslim edilecek. 

Vaka sayıları neden artıyor?

Güney Amerika ülkesinde 2020 senesinin Haziran ayında günlük vaka sayıları 7 binlere kadar çıktı. Koronavirüsle mücadele kapsamında önlemlerin hayata geçirilmesiyle birlikte vaka sayıları da azalmaya başladı. Şili'de bunun üzerine 2020 senesinin Kasım ayında günlük vaka sayıları 1.300'lere kadar geriledi. Şili, vaka sayılarının azalması üzerine önlemleri esnetmeye başladı. Tatil yerleri, AVM'ler ve restoranlar tekrar açıldı. Turizm sektörü yabancı turistlere yeniden açıldı. Yaz aylarında tatil yapmaları için Şili vatandaşlarına izin bile verildi. Bu nedenle aşılama kampanyasına rağmen 2021 senesinin Mart ayı itibarıyla günlük vaka sayıları tekrar patlak verdi. 9 Nisan 2021 tarihinde tespit edilen vaka sayısı 9 bini buldu. Şili hükümeti, bunun üzerine birçok şehirde yeniden önlemleri hayata geçirdi. Komşu ülkelerle sınırların önlem amaçlı kapatıldığı görüldü. 

Araştırma sonuçları ne diyor?

Şili'de Sinovac aşısına yönelik bir araştırma yapıldı. Bu araştırmanın 10,5 milyon kişiye yönelik bir araştırma olduğu öğrenildi. Çin'den satın alınan Sinovac aşısının enfeksiyona karşı koruma oranı yüzde 65 olarak açıklandı. Hastaneye yatışa karşı koruma oranı yüzde 85 olan Sinovac aşısının, can kayıplarına karşı koruma oranı ise yüzde 80 olarak kayıtlara geçti. 

60 milyon doz için anlaşma sağlandı!

Şili, üç sene içerisinde Çin'den 60 milyon doz koronavirüs aşısı alma konusunda anlaşma sağladı. Araştırmada, Sinovac aşısının birinci dozunun yalnızca yüzde 16 oranında koruma sağladığı belirtilirken, koruyuculuğun ikinci dozdan sonra yüzde 67'ye çıktığı ifade edildi. 

"Şili tarafından duyurulan sonuçlar güvenilir"

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, 10,5 milyon kişiye yönelik olduğu için bu araştırmanın önem arz ettiğini dile getirdi. Prof. Dr. Ceyhan, Çin tarafından araştırma sonuçlarının asla duyurulmadığını belirterek, bu nedenle her ülkenin kendi verilerini duyurmaya mecbur kaldığını söyledi. Endonezya, Brezilya ve Türkiye'de Sinovac aşısına yönelik Faz-3 çalışmalarının gerçekleştirildiğini belirten Prof. Dr. Ceyhan, bu çalışmalardan gelen sonuçların güvenilir olmadığını ifade etti. Prof. Dr. Ceyhan, bunun nedenini ise "denek sayısının az olması" olarak nitelendirdi. Şili tarafından açıklanan araştırma sonuçlarının daha güvenilir olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Ceyhan, bunun Faz-4 çalışmalarına ait sonuçlar olduğunu ekledi. 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@