ABD merkezli bir haber sitesi olan Insider, dünyada bulunan en büyük 7 hapishaneyi listeledi. Listede, Türkiye’den de bir hapishane bulunuyor.

ABD merkezli bir haber sitesi olan Insider, dünyada bulunan en büyük 7 hapishaneyi listeledi. Listede, Türkiye’den de bir hapishane bulunuyor.

Filipinler- Yeni Bilibid Hapishanesi

Muntinlupa şehrine bulunan ve 12 bin kişilik kapasiteye sahip hapishanede şu anda aktif olarak 36 bin mahkûm bulunuyor. Bu hapishanede açıklanan verilere göre her ay 16 mahkûm hayatını kaybediyor. Filipinler Üniversitesi’nin yaptığı araştırma raporunda, hapishanede 10 kişilik yerde 100 kişinin kaldığı belirtildi.

El Salvador–La Esparanza

La Esparanza 33 bin mahkûma ev sahipliği yaparak dünyanın en kalabalık hapishanelerinden biri olarak dikkat çekiyor. ABD merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü bu hapishanede durumun giderek kötüye gittiğini açıkladı. Hapishanenin 10 bin kişilik kapasitesi olmasına rağmen daha fazla kişiyi barındırması ölümlere sebep oluyor.

Türkiye-Marmara Cezaevi

Eski adıyla Silivri Cezaevi, şu anki adı ile Marmara Cezaevi olan hapishane de listede kendine yer buldu. Yapılan habere göre hapishane kapasitesinin iki katında mahkum bulundurarak toplamda 22 bin kişiye ev sahipliği yapıyor. Bunun yanı sıra, Türkiye’de 2016 yılındaki darbe sonucunda tutuklanan kişilerin çoğunun bu hapishanede yattığı söyleniyor.

Hindistan-Tihar Hapishanesi

Hindistan’ın başkentinde bulunan hapishane, Güney Asya’Da bulunan hapishaneler arasından en büyük kapasiteye sahip olanı durumda. Habere göre hapishanede şu adan 26 bin kişi yatıyor.

Çin-Urumçi

4 Mayıs 2024 Resmi Gazetede Açıklanan Karar: Emeklilere 100.000 TL Ödeme 4 Mayıs 2024 Resmi Gazetede Açıklanan Karar: Emeklilere 100.000 TL Ödeme

Haber ajansının aktardığına göre Çin’in başkentinde yer alan hapishanede en az 10 bin mahkûm yatıyor. Fakat, Çin hükümetinin izlediği politikalar sebebi ile bu hapishanede tam olarak kaç kişinin yattığı bilinmiyor. Hapishanenin 97 hektarlık bir alana sahip olduğu ve mahkumların çoğunun Uygurlardan olduğu tahmin ediliyor

ABD-Harris County Hapishanesi

Housten eyaletinde bulunan hapishanede 10 bine yakın mahkum yatıyor. Hapishanede bulunan kötü şartlar sebebi ile geçtiğimiz yıl 28 kişi salgın hastalıktan yaşamını yitirmişti.

El Salvador-Terör Suçları Hapishanesi

Hapishane, San Salvador’un 74 kilometre uzağında bulunan bir vadide ve toplamda 40 bin kişilik kapasitesinin olduğu söyleniyor. Hapishaneye geçtiğimiz şubat ayında çete üyeliğinden toplamda 2 bin kişi bir anda transfer edilmişti. Financial Times’a göre hapishanenin kapasitesi tam olarak dolduğunda bir kişiye kalacak alan 0,6 metrekare olacak.